Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. augusztus 10. 11:52 Adat, Világ

Valódi kockázat, hogy sok magyar kivándorló új hazája kiszárad

A világban 17 ország 1,8 milliárd lakóját fenyegeti komoly vízellátási válság kialakulásának kockázata a következő pár évben a washingtoni World Resources Institute (WRI) kedden publikált legfrissebb adatai alapján.

A 17 országból

  • 12 található a Közel-Keleten és Észak-Afrikában (Izrael, Libanon, Katar, Jordánia, Líbia, Eritrea, Egyesült Arab Emírségek, Omán, Szaúd-Arábia, Kuvait, Bahrein, Irán),
  • kettő (Pakisztán és India) Dél-Ázsiában,
  • egy Afrikában (Botswana),
  • egy Közép-Ázsiában (Türkmenisztán),
  • és európai ország is van a legveszélyeztetettebb országok között, ez az Olaszország által körülölelt miniállam, San Marino.

A felmérés alapján Magyarországon alacsony, 10 százalék alatti annak a kockázata, hogy elfogyjon a víz, akárcsak Horvátországban, Szerbiában, Ausztriában, Szlovákiában és Szlovéniában. A környékbeli országok közül Csehországban, Lengyelországban, Romániában, Ukrajnában 10-20 százalék között van annak az esélye, hogy ivóvízhiány alakuljon ki. Az ábrán Európára ráközelítve az is látszik, hogy ebben a régióban a legalacsonyabb a vízellátási válság kockázata a kontinensen.

Az Európai Unió tagállamai közül viszont Ciprus, Belgium, Görögország, Portugália, Spanyolország és Olaszország is magas kockázati besorolást kapott, ami azt jelenti, hogy ezekben az országban 40 és 80 százalék között van annak a kockázata, hogy problémák lesznek az ivóvízellátással. Úgy tűnik, hogy ebből a szempontból nem jól döntöttek azok a honfitársaink, akik ezekbe az országokba költöztek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözel 300 ezren hagyták el az országot 2010 óta, sokan meglepő helyekre mentekFélmilliónál is több magyar állampolgár él más európai országokban, 290 ezren 2010 után távoztak. Részletesen bemutatjuk, hova mentek, és mit tudhatunk róluk.

A Közel-Keleten és Észak-Afrikában már az alapvető adottságok sem túl jók az ivóvízellátás szempontjából, azonban a World Resources Institute elemzése szerint az elmúlt években megnövekvő ivóvízkereslet még tovább is növelte a krízis kockázatát ezekben a régiókban.

Júniusban India hatodik legnépesebb városában, a 7,1 milliós Csennaiban elfogyott az ivóvíz, miután a hőhullámok és a monszun késése miatt a nyári hónapokban a nagyváros vízellátását biztosító négy nagy víztározó egytől egyig kiszáradt.

A válság miatt tüntetések is voltak, és több IT-cég is arra kérte a munkavállalóit, hogy maradjanak otthon a válság idejére. A magas kockázati besorolású országokban a rendelkezésre álló külszíni vízforrások és a talajvíz nagyjából 80 százalékát használják fel évente átlagosan, és a World Resources Institute arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozás következtében megszaporodó aszályok miatt gyakrabban alakulhatnak ki a csennaihoz hasonló esetek.

A vízhiány a legkomolyabb válság, de nem kap elég figyelmet. A következményei már most tapasztalhatóak, például emiatt csökkent az élelmiszerellátás kiszámíthatósága, de a migráció és a pénzügyi bizonytalanság kiváltó okai között is ott van

mondta Andrew Steer, a WRI vezérigazgatója.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy ősi mezőgazdasági módszer, amely jobb hellyé tenné a világotMagyarországon évezredeken át vezető szerepe volt, amíg el nem söpörték a monokultúrák. Boldogabb állatok, fenntarthatóság és egészségesebb termékek jellemezik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ klímaváltozás víz vízellátási_válság vízhiány Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 15:11 Élet, Pénz

Alig érdekel valakit a 3+3 millió forint otthonfelújítási ingyenpénz

Körülbelül 1,5 millióan lehetnek jogosultak a támogatásra, 20 ezren meg is kaphatnák, de egyelőre csak 4500-an jelentkeztek érte.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.