A cikk eredeti formájában a Privátbankár.hu oldalon jelent meg.
A héten mindennap 30 fok fölött lesz a csúcshőmérséklet, azaz megérkezett az igazi strandidő Magyarországra. Arra a legtöbb ember már magától is gondol, hogy használjon naptejet, azonban mostanában egyre többször hallani arról, hogy ezek a krémek veszélyesek lehetnek ránk.
Az egyik legnagyobb felháborodást keltő hír az volt, hogy a naptejek egyes összetevői bejuthatnak a véráramba – ez az Egyesült Államokban akkora pánikot keltett, hogy az FDA (az amerikai gyógyszer- és élelmiszerügyi hatóság) arra készül, hogy tájékoztató anyagot adjon ki a naptejek mellékhatásairól.
A naptejek káros hatásával ellentétben az mindenesetre már bizonyított, hogy a leégés valóban komoly egészségügyi kockázatokat hordoz. Sőt, a tévhitekkel ellentétben a túlzott napsugárzás nemcsak a nagyon világos bőrűekre jelent veszélyt, hanem mindenkire.
A szakértők azt javasolják, hogy akik nem szívesen használják a hagyományos naptejeket az esetleges kemikáliák miatt, válasszanak olyan termékeket, amikben cink-oxid és titán-dioxid van – írja a New York Times.
A JAMA, az egyik legnagyobb amerikai egészségügyi folyóirat legfrissebb kutatásában 24 egészséges emberrel végeztek el egy naptejtesztet. Ennek keretében négy különböző naptej használatára kérték a kísérleti alanyokat, ebből kettő spriccelőset, egy folyékonyabbat és egy krémesebbet kellett magukra kenniük jelentősebb mennyiségben napi négyszer, négy napon át megismételve. Az egyhetes kísérlet alatt összesen 30 vérmintát vettek tőlük.
Amerikában valamivel szigorúbbak a naptejekre vonatkozó előírások, mint Európában, így az ottani szabályozás alapján, ha a kemikáliákból több mint 0,5 nanogram/milliliter kerül a véráramba, akkor azt a terméket toxikológiai ellenőrzésnek kell alávetni.
A JAMA kutatása arra jutott, hogy a vizsgált négy hatóanyag (avobenzon, oxybenzone, oktokrilén, ecamsule) előfordulása a véráramban napról-napra nőtt, kivéve azokat, akik a legkrémesebb naptejet használták. Ráadásul ez azt is jelentette, hogy a folyamatos használat miatt ezek az anyagok elkezdtek felhalmozódni a szervezetben.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a naptejek károsak lennének, hiszen arról nincsen adat, hogy a beszívódott vegyületek bármilyen kárt is okoztak volna a szervezetben. Arról nem is beszélve, hogy naponta több tízmillió ember használ naptejet, és ehhez képest elenyésző a komplikációkról szóló bejelentések száma, azaz valószínűleg nem kell tartani a termékektől.
Az persze egyáltalán nem probléma, hogy az FDA jobban utánanéz a naptejeknek, mivel az olyan anyagok, mint az oxybenzone, az élettani hatásuk mellett a vizek élővilágára is hatással lehetnek, például a korallzátonyokat is rombolhatják. Erre hivatkozva Hawaii, Palau és Key West már betiltotta az oxybenzone-, az oktinoxát-, valamint parabéntartalmú naptejeket.
Egy biztos, az Időkép.hu előrejelzése szerint most csütörtökön és pénteken akár 36 fok is lehet a hőmérséklet, így Magyarországon komoly UV-terhelésre lehet számítani. Aki strandolni indul, vagy csak sok időt tervez a szabadban tölteni, annak mindenképpen érdemes naptejet használnia, hiszen a termékek esetleges káros hatásairól készített tanulmány nem sok mindent bizonyított. A leégés viszont fájdalmas és veszélyes is.
Élet
Fontos