“Egy sötét szobában kis léptekkel mozogsz. Nem futsz, de azért változtatod a helyed.” Ezzel a sejtelmes képpel próbálta érzékeltetni mai sajtótájékoztatóján az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi, hogy milyen nehéz helyzetben kell döntéseket hozniuk az eurózóna monetáris politikájáról.
Az EKB a mai döntése hatalmas fordulatot hoz: felhagynak az eddigi, szigorítás felé mutató iránnyal, és újra lazítani kezdenek. Néhány hónappal azt követően, hogy véget ért az előző, 2600 milliárd dolláros kötvényvásárlási program, újabb olcsó hitelprogramot indítanak az európai bankoknak, és a kamatemelés kezdetét is a távolabbi jövőbe csúsztatták. Az EKB mérlegében lévő kötvények hozamait is teljes egészében befektetik új kötvények vásárlásába.
A nagy fordulat oka, hogy az EKB megijedt a világon többfelé, de Európa fejlettebb országaiban különösen erősen érezhető gazdasági lassulásra. Ugyan Draghi szerint továbbra is csekély a recesszió kockázata, az EKB gazdasági előrejelzéséből (pdf) azért kiderül, hogy növekedést nem igazán, legfeljebb tetszhalott állapotot várnak az európai gazdaságtól az európai monetáris politika irányítói. Erre az évre például mindössze 1,1 százalékos GDP-bővülést jósolnak, és a következő két évre is csak 1,5-1,6 százalékot, ami kevés, és még a korábbi, szintén nem túl erős növekedési várakozásokhoz képest is néhány százalékpontnyit lefarag.
A helyzetet, ahogyan az utóbbi években mindig, úgy most is tovább bonyolította a centrum-periféria probléma. Az európai jegybank politikája ugyanis nem ugyanolyan helyzetben lévő gazdaságokat érint. Olaszország például lényegesen rosszabb helyzetben van, mint mondjuk Írország – nekik viszont mégis olyan kamatpolitikát kell találniuk, ami ezeknek a különböző szerkezetű és más helyzetben lévő országoknak megfelelnek.
Ráadásul az EKB élénkítése azért is különösen fontos, mert enélkül nem sok forrása volt a növekedésnek a kontinensen a válság óta, miután a kormányok jellemzően csak megszorításokat folytattak. Az európai jegybank mostani helyzete arra is rámutat, hogy mennyire nehéz lejönni arról a rendkívüli monetáris élénkítésről, amit a válság után be kellett dobni. Most például úgy lazítanak, hogy válságos helyzetnek nyoma sincs.
Világ
Fontos