Hálásak lehetnek a Magyar Nemzeti Banknak azok, akik épp hosszabb távú hitelből szeretnének ingatlant venni. A jellemzően pár százalékos kamatozású forinthitelek már most is nagyon olcsónak számítanak – jobban megéri most forintban eladósodni, mint tíz éve svájci frankban, ami akkor elképzelhetetlennek tűnt -, de sokan így is a legolcsóbb fél éves vagy éves kamatperiodusú hiteleket választják. A jegybank viszont szeretné a hosszabb fix kamatperiódus felé terelni a lakosságot, ami növelné a háztartások pénzügyi stabilitását.
Ehhez viszont az kell, hogy a rövid és hosszú lejáratú kamatszintek jobban közelítsék egymást. Az utóbbi hónapokban ugyan csökkentek a hosszú kötvényhozamok, de a jegybank szerint még így is túl nagy a különbség a rövid és hosszú lejáratok kamatszintje között – még mindig túl meredek a hozamgörbe, ahogy a bankárok mondják.
Ahhoz, hogy a különbség csökkenjen, az kell, hogy alacsonyabb legyen a hosszabb futamidejű állampapírok hozama – ami aztán olcsóbb hosszú futamidejű hiteleken keresztül átszivárog a lakossági, kisvállalati hitelezésbe is.
Ezért az MNB most két bejelentést is tett:
A jegybank a bejelentésektől azt várja, hogy a fix kamatozású hitelek aránya a jelenlegi 35-40 százalékról 80 százalékra emelkedjen. Az MNB azt is jelezte, hogy ha a fenti két lépés is kevésnek bizonyul, akkor újabb intézkedéseket jelenthet be.
A Monetáris Tanács egyébként változatlanul 0,9 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot, ahogy ez várható volt.
(MTI Fotó: Jászai Csaba)
Pénz
Fontos