Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. november 20. 13:39 Közélet

Az EU nem adja fel a női kvótát, Magyarországon nagyot esett a nemek közötti fizetéskülönbség

A nemek közötti fizetési különbségek csökkentéséért tesz javaslatot hétfőn az Európai Bizottság igazságügyért, fogyasztóvédelemért és nemek közötti egyenlőségéért felelős biztosa, Vera Jourova. A cseh biztos szerint a javaslat értelmében felszólítják a tagországok kormányait, hogy tanulmányozzák át a fizetéseket a közszférában, és szűrjék ki az egyenlőtlenségeket.

“Azt hiszem, a legtöbb tagállamban, de talán az összesben, a legnagyobb probléma a munkahelyek nemi szegregáltsága. A hagyományos női szakmák, mint a tanár vagy az ápoló, alul vannak fizetve” – mondta Jourova a Guardian-nek. A különbségek egyik jele, hogy mindegyik tagországban több férfi dolgozik, mint nő. Az Európai Bizottság idei jelentése szerint az EU-ban a 20 és 64 év közöttiek közül a férfiak 77 százaléka dolgozik átlagosan, a nőknek pedig a 66 százaléka (Magyarországon ez az arány 79:65).

 

Magyarországon a 2015-ös adatok alapján a férfiak 14 százalékkal keresnek többet a nőknél, ez valamivel jobb, mint a 16,3 százalékos európai átlag. Az átlagnál alacsonyabb különbség annak köszönhető, hogy 2010-hez képest közel négy százalékpontot javult ez a mutató. Ez azt jelenti, hogy Belgium után Magyarországon szűkült leginkább az olló a nők és a férfiak keresete között – pedig a nemi fizetéskülönbségeket csökkentő intézkedéssel nem lehetett találkozni az utóbbi években a magyar kormány részéről. Érdekesség, hogy a női és a férfi fizetések közötti különbség két macsónak gondolt társadalomban a legalacsonyabb, Romániában és Olaszországban.

Az Európai Unió jogalkotási folyamatában az Európai Bizottság javaslatából akkor lesz jogszabály, ha azt a jogalkotó, tehát az Európai Parlament, illetve a tagállamok politikai vezetéséből álló Tanács elfogadja. A nemek közötti esélyegyenlőséget célozza egy másik javaslat is, a 40 százalékos női kvóta bevezetése a magáncégek felsővezetésében. Az EU különböző szervei már 2012 óta gyúrják ezt a javaslatot: már 2013-ban a Tanács elé került, de azóta áll az ügy, mivel több tagállam is fenntartásokat fogalmazott meg, köztük Magyarország.

A javaslat értelmében azoknak a cégeknek, amelynek a felsővezetéségben a férfiak aránya meghaladja a 60 százalékot, azonos képességű jelöltek esetén a nőket kell előnyben részesíteniük, ha megüresedik egy pozíció a cég igazgatóságában. A Bizottság célja eredetileg az volt, hogy 2020-ra érjék el a 40 százalékos arányt. Az Európai Bizottság 2017-es felmérése alapján ettől a céltól még messze van az EU, a nagyobb cégek felsővezetői között 25 százalék a nők aránya. Pedig ez is jelentős előrelépés, 2010-ben még csak 12 százalék volt ez a mutató.

 

A Bizottság adatai szerint Magyarország jelentősen elmarad az EU-s átlagtól, a nagyobb cégek igazgatóságai mindössze 14 százalékban áll női tagokból.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet egyenjogúság európai bizottság Európai Unió női kvóta Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.