Egy év alatt 3,8 százalékkal, egy negyedév alatt pedig 0,8 százalékkal bővült a magyar gazdaság a harmadik negyedévben, ha a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatokat nézzük – ez derült ki a KSH kedden közölt előzetes adataiból.
Idén január és szeptember között összességében szintén 3,8 százalékkal volt magasabb a magyar GDP, mint tavaly ugyanekkor. A Nemzetgazdasági Minisztérium a teljes 2017-es évre vonatkozóan 4,1 százalékos bővülésre számít, ami valószínűsíthetően nem fog összejönni, ugyanis ahhoz az utolsó negyedévben 5 százalékos éves GDP-növekedési ütemet kellene produkálnia a magyar gazdaságnak. Még ha javul is az év utolsó három hónapjában a teljesítmény, ilyen léptékű bővülés nem várható. Ahhoz is 4,5 százalékkal kellene éves szinten nőnie a GDP-nek az utolsó negyedévben, hogy a 4 százalékos átlagos éves növekedést elérjük 2017-ben.
Ezek még csak az előzetes becslésből származó adatok, amikből még nem látjuk pontosan, hogy mely ágazatok húzták, és melyek rontották a GDP-növekedést. Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője ugyanakkor az MTI-nek annyit elmondott, hogy a mezőgazdaság teljesítménye visszafogta a növekedést, az építőipar és számos piaci alapú szolgáltatás viszont erősítette a gazdaság teljesítményét.
Európai uniós viszonylatban a magyar bővülés nem számít kiemelkedően jónak. Az éves GDP-növekedési ütem Romániában, Lettországban, Csehországban, Lengyelországban és Bulgáriában, vagyis szinte az összes régiós versenytársunknál magasabb volt a harmadik negyedévben, mint Magyarországon. Csehország kivételével ezek az országok negyedéves összehasonlításban is jobban teljesítettek nálunk július és szeptember között.
Bár néhány ország adata még hiányzik, az biztos, hogy messze a román gazdaság növekedett a leggyorsabban az egész EU-ban. A 8,6 százalékos éves növekedés óriási pozitív meglepetés, a piacon csak 6,2 százalék körüli bővülési ütemet vártak. Romániában a növekedés elsődleges motorja a belső fogyasztás, amit az állami fizetések és a minimálbér hatalmas emelései hajthattak. Emellett, mivel az egész EU fellendülőben van, a növekvő külső kereslet is hozzájárulhatott a gazdaság élénküléséhez.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Közélet
Fontos