Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2025. március 25. 12:52 Közélet, Vállalat

Elindult az árrésstop veszteségének szétterítése a boltok alatti szinten

Öt százalékos árengedményt kért egy kivétellel minden nagy boltlánc minden olyan termékre, amelyre nem vonatkozik az árrésstop – ezt a magyar húsipar egyik legnagyobb szereplőjének, a Gallicoop Zrt.-nek a vezérigazgatója mondta az Agrárszektornak, megerősítve a lap cikkének egyik fő állítását, amely szerint ez a jelenség általános.

Miért fontos ez? A hat nagy boltlánc (Aldi, Auchan, Lidl, Penny, Spar és Tesco) tárgyalási pozíciói nagyon erősek, és ha elérik a beszállítóknál az árak csökkentését, akkor a teljes magyar élelmiszeripart állítják komoly pénzügyi problémák elé, a feldolgozócégek megpróbálhatják továbbhárítani a kiesést a termelőkre is.

Előzmények: várható volt, hogy a boltláncok – üzleti érdekeiknek megfelelően – mindent megtesznek profitjuk védelméért, és ahogy korábban részletesen bemutattuk, ennek két fő módja lehet: a különböző költségek csökkentése (bérfejlesztések visszafogása, selejt arányának csökkentése) vagy a nem árrésstoppos termékek áremelése.

  • Mivel azonban a kormány jelezte, hogy további durva adminisztratív intézkedések jönnek áremelés esetén, úgy tűnik, hogy az árrés emelésében látják a megoldást. A nem árrésstoppos termékeken ezek szerint nem feltétlenül áremeléssel, hanem úgy próbálnak többet keresni, hogy olcsóbban szerzik be.

Mi várható? A jelentős magyar élelmiszeripari gyártók jellemzően nem tudnak kitérni a boltok által kért nagykereskedelmi árcsökkentés elől, legfeljebb alkudni próbálhatnak, mert létfontosságú számukra, hogy ezekben a láncokban ott legyenek a termékeikkel. Különösen akkor nehéz a helyzetük, ha a boltok könnyen külföldi beszállítókra cserélhetik le őket.

  • Logikus lépés lehet, ha a gyártók ugyanúgy reagálnak: vagy költségcsökkentéssel próbálkoznak, vagy a termelőktől, alapanyag-beszállítóktól, piaci partnerektől kérnek árengedményt, vagyis tovább görgetik az árrésstop okozta profitkiesés problémáját. A mesterségesen alacsonyan tartott élelmiszerárak költségét így a teljes szektor fizeti meg.
  • A termelők a lánc végén állva a legtehetetlenebbek, vagy elszenvedik a profitcsökkenést, vagy megpróbálhatnak exportra értékesíteni.

Felülnézet: mivel exportálni jellemzően csak a magasabb minőségű termékeket lehet, a fent említett import lehetőségének pedig pont az a lényege, hogy olcsóbb külföldi áruval helyettesítsék a drágább magyart, a vásárló szempontjából ez minőségi kontraszelekcióhoz vezet: az alacsonyabb minőségű és nem magyar termékek aránya nő a polcokon.

  • A kormány ez ellen küzd már évek óta.

Számokban: a statisztikai adatok szerint a magyar élelmiszer- és dohányipar belföldi értékesítési volumene 2022 szeptembere óta (egy rövid kivétellel) nem éri el a 2021-es átlagos szintet sem.

  • Az export viszont az időszak jelentős részében a 2021-es átlag felett volt.

Tágabb kontextus: az Európában rekordmagas magyar infláció okait vizsgálva (pdf) a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2023-ban többek között arra a következtetésre jutott (pdf), hogy az élelmiszeripar termelékenysége régiós összevetésben is nagyon alacsony, vagyis komoly szerkezeti probléma is áll az áremelkedések hátterében.

  • Alacsony termelékenység mellett csak nagyobb áremeléssel lehet kigazdálkodni, ha bármilyen költségelem emelkedik.
  • Az inflációs hullámban az MNB szerint sok esetben emelkedett az árrés, vagyis a magyar termelési lánc tagjai megpróbáltak felülni a hullámra és nagyobb profitot elérni, de a külső hatások (energiaár, alapanyagár) mellett növelte az inflációt az árstop, a kiskereskedelmi különadó, a népegészségügyi termékadó és az import áruknál a forint gyengülése is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegpróbálhatnak több olyan árut ránk sózni az árrésstop miatt, ami eddig selejtbe mentA bérköltségekből is megpróbálhatnak faragni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJól hangzik a 10 százalékos árrés, de miből fizetnek majd bért a kereskedők?Az élelmiszer-üzletek forgalmának harmadát-negyedét érintheti a tegnap bejelentett árrésstop. A láncok átlagos árrése eddig 30-35 százalék volt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat árrsésstop beszállító élemmiszeripar export gyártó import kiskereskedelem termelő Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Jandó Zoltán
2025. március 24. 12:56 Adat, Közélet

Kozmetikázni akarja az inflációt a kormány, vagy a választók árérzékelésére játszik?

A boltok után a bankok következnek, a cél egyszerre lehet a statisztika kozmetikázása és hogy a választói bázis kisebb inflációt érzékeljen.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.