Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2025. március 14. 13:21 Közélet, Vállalat

Mi lenne, ha minden élelmiszer árrését befagyasztaná a kormány?

Durvább beavatkozás is jöhet, akár minden élelmiszerre kiterjeszthetik az árrésstopot, ha a kereskedők más termékek áremelésével keresik vissza a hétfőtől 30 termékre vonatkozó árrésstop miatt kieső profitot – mondta Orbán Viktor miniszterelnök.

Miért fontos ez? A korábbi árstopoknál a boltok más termékek áremelésével védték meg a profitjukat, és amikor az árstop megszűnt, a nyomott árak visszapattantak a piaci szintre, de a többieknél árcsökkentés nem volt, így az árstop hosszú távon valószínűleg növelte, nem pedig csökkentette az inflációt.

  • Ugyanez a logikus piaci reakció az árrésstopnál is várható lesz, erre készül a kormány, már előre jelezve, hogy ezt nem akarja megengedni.

Mi várható? A belengetett intézkedést kétféleképpen is lehet értelmezni:

  1. Minden élelmiszer árrése 10 százalékossá válik, ez olyan brutális egységesítő beavatkozás lenne, amelynek a következményei szinte felmérhetetlenek, lényegében kiskereskedelmi szinten megszűnne a nagy boltok közötti árverseny.
  2. A 30 alaptermék árrésre 10 százalékos lesz, a többiét pedig befagyasztják, például az év eleji szinten.
  • Elméletileg a második eset mutatna a kormány célja felé, mert 30 termék fogyasztói ára többé-kevésbé csökkenne, a többiét pedig csak akkor lehetne megváltoztatni, ha a beszerzési vagy a nagykereskedelmi ár is megváltozik, az is nő vagy csökken.
  • Mivel a miniszterelnök is utalt erre, vélhetően a kormány is tisztában van azzal, hogy ez a lépés elég kiszámíthatatlan következményekkel járhat. A nagy boltláncoknak ugyanis muszáj lenne védeni a profitjukat, de az árakat már csak úgy csökkenthetnék vagy növelhetnék, ha azt a teljes élelmiszer-ellátási láncon végigfuttatják.
  • Ez a jelenlegitől alapvetően eltérő piaci működéshez vezetne, de a vezető boltláncok nagyon erős tárgyalási pozícióban vannak, így vélhetően többnyire mégiscsak hozzájuk kellene alkalmazkodnia a teljes láncnak.
  • A kisebb boltokra hiába nem vonatkozik az árrésstop, ha a nagy boltokban emiatt olcsóbbá válnak az alapvető élelmiszerek, akkor azt nekik is követniük kellene, de erre csak korlátozott mértékben képesek.

Tágabb kontextus: a kormány azzal érvel, hogy az ukrán háború a békéhez közeledik, az import olcsóbbá vált (ezek erősen vitatható állítások), a gáz és az olaj ára alacsonyabb, emiatt várható lenne az élelmiszerárak csökkenése.

Igen, de: a GKI friss elemzése szerint a kiskereskedelmi láncok közel annyira emelték az áraikat 2021 és 2024 között, amennyivel drágábban vették meg az élelmiszeripari vállalatoktól a feldolgozott élelmiszert. 2024-ben pedig alapvetően azért emelkedtek jobban a bolti árak, mert a cégek áthárították a kiskereskedelmi adó emelését a fogyasztókra.

  • A termelői árak növekedése mögött számos külső piaci tényező is áll, de a kormányzati intézkedések hatása is jelentős: emelkedtek a hatósági díjak, megjelent a gyártói felelősségi rendszer (ERP) költsége, és emelkedtek a bérköltségek is (ennek a kormány elvárásai szerint még nagyobbnak is kellett volna lennie).
  • Az ársapkával való folyamatos fenyegetésnek is lehetett olyan hatása, hogy a boltok addig emelték meg áraikat, amíg még volt erre lehetőség. (Miközben egyébként számos esetben csökkentettek is, csak épp nem a kormánynak elégséges mértékben.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJól hangzik a 10 százalékos árrés, de miből fizetnek majd bért a kereskedők?Az élelmiszer-üzletek forgalmának harmadát-negyedét érintheti a tegnap bejelentett árrésstop. A láncok átlagos árrése eddig 30-35 százalék volt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSok magyar tulajdonú boltot dönthet be az árrésstop egymilliárdos határaBár a kisebb boltok többségére nem vonatkozik majd az árrésstop, 120-150 magyar vállalkozás nem ússza meg. Ők még nem tudják, hogyan élik túl.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk37 éve kezdték szabadjára engedni a bolti árakat, a Túró Rudi bánta leginkábbMintha egy másik galaxisban lett volna az árhivatal végső korszaka, mégis érdekes összevetni a mai árakat a 37 évvel ezelőttiekkel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat áremelés árrésstop árstop élelmiszer kiskereskedelem Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Stubnya Bence
2025. április 23. 12:54 Élet, Közélet

Beindult a projekt, amivel rengeteget spórolhatnak a Budapesten tanuló egyetemisták

Kisajátította a Diákváros területeit a magyar állam, viszont az eredeti tervekhez képest jóval szerényebb formában jöhet létre az Diákváros.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.