A minimálbér-emelés mértékét követik le a diákbérek is az év elején
120-140 ezer diák vállal szövetkezeteken keresztül munkát a Mind-Diák Szövetkezet becslése szerint. A diák munkavállalók pontos számáról a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az Európai Unió foglalkoztatási statisztikái sem tartalmaznak adatokat, a Mind-Diák a G7 kérdésére becsülte meg a számukat.
A kormány tavaly nyári diákmunka-programjában inkább a középiskolások vettek részt. 26 ezren vállaltak munkát a program keretében, több mint 90 százalékuk középiskolás volt. A Mind-Diákon keresztül közel nyolcezren dolgoznak, többségük felsőoktatásban tanul, és részmunkaidős állást tölt be.
A szövetkezet várakozásai szerint a részmunkaidős foglalkoztatás iránti igény tovább növekszik a közeljövőben.
Számokban: a diákok órabérei a minimálbér 9 százalékos emelkedéséhez hasonló mértékben, 7-10 százalékkal emelkedhetnek 2025-ben, átlagosan bruttó 2100 forint fölé. A délkeleti megyékben az átlagos órabér közel van a bruttó 1672 forintos minimálbérhez, Észak-Magyarországon bruttó 2200 forint körül vannak, Budapesten pedig bruttó 2500-3000 forint a jellemző.
Felülnézet: a minimálbér emelése jellemzően csak az alacsonyabb bérkategóriákra van érdemi emelő hatással, 30-40 százalékkal magasabb tartománynál ez eltűnik, erről Linder Attila, a University College London közgazdaságtan professzora beszélt a G7 Podcastban.
A diák munkavállalók bérei még ebben a tartományban vannak, ez látszik az emelés mértéke alapján is.
Igen, de: a diákok gyakran a magasabb bér ellenére is inkább azt a munkát választják, ami rugalmasabb, azaz home office-t kínál – mondta a G7-nek Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.
A home office lehetőséget kínáló diákmunka-hirdetések aránya kb. 15 százalék, a Mind-Diáknál 25 százalék, de tavaly volt olyan időszak, amikor a gyakornoki pozícióik többsége lehetőséget adott az otthoni munkavégzésre. „Egyre több gyakornoki programot kínáló vállalat ismeri fel a rugalmas munkavégzés iránti növekvő igényt” – mondta Göbl.
Mi következik? Az elmúlt három év adatai alapján a diák munkavállalók száma átlagosan 30 százalékkal emelkedett a nyári szünetben a tanévhez képest. Göbl úgy látja, az érdeklődés már tavasszal megindul a nyári munkák iránt, a legkedvezőbb feltételeket kínáló diákmunkákat gyorsan betöltik.
A budapesti újlakás-piacon ma már senki nem lepődik meg a 1,5-2 millió forintos négyzetméteráron, de a lakások többségét így is szinte azonnal eladják.