Hírlevél feliratkozás
Mészáros R. Tamás
2025. január 20. 17:16 Pénz, Világ

Nehéz elhinni, ami a kínai gazdaságban történik

Kínában az előzetes adatok szerint tavaly is deflációt mértek, 2023 után ismét csökkentek az árak, és a jelenlegi kilátások szerint 2025-ban sem várható változás.

Miért fontos ez? A defláció káros gazdasági folyamat, hiszen az árak csökkenése a vásárlások elhalasztására ösztönzi a fogyasztókat, a vállalatoknak nem éri meg beruházni, a hitelek visszafizetése pedig nehezebbé válik. Legutóbb az 1960-s évek elején, Mao Ce-tung katasztrofális gazdaságpolitikai baklövései idején fordult elő ilyen hosszú deflációs időszak Kínában.

  • Közgazdászok és befektetők amiatt aggódnak, hogy a deflációs spirál az 1990-es évek Japánjához hasonló stagnálást hozhat Kínában: a 30 éves japán és kínai kötvények hozamai 2024 végén már összeértek, azaz a piac elég pesszimistán árazza a hosszú távú kilátásokat.

Felülnézet: a deflációban szerepet játszik az ingatlanpiaci lufi kieresztése, amely tartós árcsökkenést eredményezett, és ezzel a főként ingatlanba fektető kínai háztartások vagyonát is csökkentette, visszafogva ezzel fogyasztási hajlandóságukat.

  • A jelenség egy másik forrása, hogy a kínálati oldali élénkítés miatt a kínai termelés gyorsabb ütemben nő, mint a kereslet.

Számokban: ez az exportban is lecsapódott, a kínai kereskedelmi többlet 992 milliárd dollárt tett ki 2024-ben, az export 5,9 százalékkal nőtt tavaly, míg az import alig 1,1 százalékkal.

  • Az előzetes adatok alapján a defláció ellenére sikerült elérni az 5 százalékos növekedési célt tavaly – egy piacgazdaságban majdhogynem elképzelhetetlen, hogy ilyen ütemű növekedés mellett árcsökkenés (illetve a beruházásokat és a jövedelmeket is visszavető árcsökkenés mellett ilyen növekedés) legyen, de a kínai iparpolitika más logika szerint működik.
  • Az erős negyedik negyedévhez a mérsékelt kínai monetáris lazítás mellett hozzájárult, hogy Trump megválasztása után az amerikai importőrök készletfelhalmozásba kezdtek a vámháborútól tartva. Decemberben Kína amerikai exportja 15,6 százalékkal nőtt*éves összevetésben, a délkelet-ázsiai 18,9 százalékkal. (Közvetve részben ez utóbbi is a nyugati fogyasztást szolgálja ki.)

Reakció: érdekes adalék, hogy a Wall Street Journal szerint Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkárt nem nagyon zavarja a defláció: amikor tavaly közgazdászok megpróbálták erősebb élénkítésre rávenni a deflációs spirál elkerülése végett, azzal válaszolt, hogy az emberek szeretik az árcsökkenést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„A kínaiak le fogják tarolni a piacot” - mekkora a baj az európai autóiparban?Honnan ered a magyar gazdaságot is sújtó járműipari válság, és mennyire kell tartani a kínai konkurenciától? Autópiaci szakértőket kérdeztünk a G7 Podcastban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElérkezett Kína a „bármi áron” pillanathoz?A kínai gazdaságpolitika mostani fordulata más, mint az eddigiek: nagyobb, átfogóbb és koncentráltabb, mint a korábbi egyszeri bejelentések.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKiosztott még néhány kokit és sallert Biden KínánakTechnológiai vasfüggöny formálódik az Egyesült Államok és Kína között, és ha Trump nem vált irányt, az a magyar gazdaságnak is fájhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ defláció Hszi Csin-ping Kína Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 16:01 Élet, Pénz

Hostelek és panziók nőhetnek ki az Airbnb-lakások helyén Terézvárosban

A hírekbe bekerült szállodává alakítás kevesek számára lehet járható út, de vannak kevésbé költséges lehetőségek is az Airbnb-tiltás megkerülésére.

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 14:01 Adat, Pénz

Budapesten, Somogyban és Zalában éreznék meg igazán a külföldiek lakásvásárlásának megnehezítését

A belső pesti kerületekben már 17 százalék a külföldi ingatlanvásárlók aránya. A kínai vevők száma csökkent, az oroszoké növekedett.

Stubnya Bence
2025. január 15. 17:03 Közélet, Pénz

A kormány újraválasztása is múlhat a következő hetek állampapírpiaci őrületén

Állampapírban tartott ezermilliárdok mozdulhatnak meg a következő hetekben, és a lakosság döntésein is múlik, hogy mennyi pénz lesz a választások előtt osztogatásra.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. január 21. 13:32 Világ

Trump első napját megúszta Európa, de a fenyegetés messze nem múlt még el

A drasztikus vámemelés egyelőre kimaradt a rendeltcunamiból, de a Mexikóra kivetni tervezett 25 százalékos sáp az európai autóiparnak is betenne.

Jandó Zoltán
2025. január 21. 06:01 Vállalat

Tasnádi, Csányi, arany és egy bombasztikus befektetés – bevásárol a Mol

Kalandos sorsú hulladékgazdálkodó vállalattól vásárolhat különböző üzletágakat a Mol, már ha a versenyhivatal is rábólint az ügyletre.

Vámosi Ágoston
2025. január 20. 14:16 Közélet

Csak akkor kap 50 milliárdot az állam Rákosrendezőért, ha hatszor annyit költ a projektre

14 milliárdot nem tudott előteremteni a kormányzat kármentesítésére, de 330 milliárdos közlekedésfejlesztést vállalt. Jöhetnek a felhőkarcolók is.