Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. december 17. 10:50 Világ

Nő a bizonytalanság az orosz gázszállítások körül

Nem ajánlott fel havi kapacitáslekötési lehetőséget az ukrán gázvezeték-hálózatot felügyelő rendszerüzemeltető cég az orosz-ukrán határon található szudzsai gáztranzitállomáson.

  • Eddig ezen a ponton lépett be Ukrajnába az a gáz, amely aztán az országon keresztül az Európai Unióba érkezett. Bár az ukrán tranzit jelentősége csökkent, az idén így is 13 milliárd köbméter gáz haladt át az országon.

Előzmények: december 31-én lejár az orosz gáz ukrajnai tranzitjáról szóló megállapodás, és nem valószínű, hogy a felek meghosszabbítják. Bár öt évvel ezelőtt szó szerint az utolsó pillanatban sikerült megegyezni, most nem sok esély látszik erre.

  • A piaci szereplők ennek ellenére bíznak benne, hogy fennmarad az ukrán gáztranzit. A reményt többnyire arra alapozzák, hogy mindenkinek ez az érdeke.
  • A megoldás egy harmadik szereplő belépése lehet. Ez megvenné az orosz-ukrán határon a gázt az oroszoktól, majd leszerződne annak szállítására az ukránokkal, és eljuttatná az energiahordozót az európai vevőkhöz.
  • Ezzel a módszerrelahogy korábban is írtuk – úgy lehetne fenntartani a kereskedelmet, hogy a háborúban álló feleknek nem kellene közvetlenül üzletelniük egymással.

Igen, de egy ilyen harmadik szereplőnek is le kell kötni a határkeresztező kapacitást ahhoz, hogy el tudja juttatni az orosz gázt Ukrajnán keresztül az európai vevőkhöz. Jelenleg pedig erre nincs lehetőség, hiszen az ukrán rendszerüzemeltető havi aukciót sem írt ki.

  • Ez persze nem meglepő, hiszen a fenti megoldás csak elméletben létezik. Ráadásul a közelmúltbeli havi aukciókon nem is tett ajánlatot senki: az oroszoknak elég volt a korábban teljes évre lekötött kapacitás.
  • A mostani gázévre azonban éves lekötés nincs, és januárra így már havi sem lesz. Mindez azt jelenti, hogy ha össze is jön a remélt megoldás, az európai szereplőnek akkor is heti vagy napi aukciókon kell biztosítania a tranzit lehetőségét. Ez pedig növeli a bizonytalanságot.

Számokban: a szudzsai pont forgalma elég jól mutatja az ukrán tranzit jelentőségének csökkenését. A határkeresztezőn 2019-ben még havi 5-6 milliárd köbméternyi gáz ment keresztül, az idén azonban alig negyedennyi.

  • Az itt belépő gáz nagy része Ukrajnán keresztül Szlovákiába jut, és többnyire a szlovák és az osztrák piacra kerül. A tranzit kiesése épp ezért ezt a két országot érintené a legérzékenyebben.

Tágabb kontextus: a bizonytalanságot az is növeli, hogy a szudzsai mérőpontot az ukrán hadsereg elfoglalta az Oroszország nemzetközileg elismert területe ellen augusztusban indított offenzívája során.

  • Az akkori hírek szerint a mérőpont működőképes maradt, de piaci információink szerint a mérés műszaki okok miatt már most sem konkrétan a határkeresztezőn történik, hanem egy-egy ukrán és orosz ponton az állomástól távolabb.
  • Szeptember óta az orosz hadsereg visszafoglalta az elvesztett Kurszk megyei terület nagyjából felét, és még ha nem is sikerül felgyorsítania előrehaladását, akkor is elérhet a mérőpont környékére pár héten belül.

Vörös vonalazással az oroszok által visszafoglalt terület, kékkel az ukrán kézen lévő, sárgával a bizonytalan. Forrás: ISW

  • Ez a harcok intenzitása alapján könnyen lehet, hogy a mérőpont megsemmisülésével jár majd, és a gázinfrastruktúra egyéb elemei is megsérülhetnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHeteken belül eltűnhet a csövekből az Európába tartó orosz gáz feleMinden jel arra utal, hogy nem lesz megállapodás az orosz gáz ukrajnai tranzitjáról, és a felek nem fogják meghosszabbítani a december 31-én lejáró szerződést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKülföldre megy a gáz a magyar tárolókból, ezért apad rohamosan a készletszintBár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÓriási kockázatot vállaltak az ukránok, az oroszok pedig még emelték is a tétetTeljesen váratlan volt az ukrán offenzíva Oroszország nemzetközileg elismert területe ellen, de az oroszok sem úgy reagáltak, ahogyan sokan várták volna.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ ausztria földgáz gazprom orosz gáz orosz-ukrán háború Oroszország Szlovákia Ukrajna ukrán gáztranzit Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.