Évek óta nem látott mértékben fokozódhat a globális áramfogyasztás idén és a következő évben a gazdaság élénkülése, a hőhullámok és az elektrifikáció következtében, és a megújuló energiaforrások felhasználása is nő. Hamarosan elkezdődhet tehát a villamosenergia-szektor szén-dioxid-kibocsátásának mérséklődése a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentése szerint.
Számokban: összességében négy százalékkal emelkedhet 2024-ben és 2025-ben az áramfogyasztás, amihez fogható növekedési ütemet 2007 óta nem regisztrált az IEA. Mindehhez idén még a szén-dioxid-kibocsátás mértékének fél százalékos növekedése társulhat, ám a következő évben már 0,7 százalékos csökkenés várható e tekintetben.
Miért fontos ez? A változás a szénerőművi áramtermelés várható mérséklődésének is köszönhető. Tavaly még a villamos energia több, mint egyharmadát állították elő a szénerőművek, de az Ember klímakutató intézet elemzése szerint a sosem látott mennyiségben épülő nap- és szélerőművek révén a fosszilis energiatermelés visszaszorulására számíthatunk.
Alulnézet: egyelőre 33 olyan ország van a világon, ahol az áram több mint tizedét naperőművek termelik. Ezek közé tartozik Magyarország is, ahol 18 százalék ez az arány, és ennél magasabb részesedést csak Chilében és Görögországban (20, illetve 19 százalék) regisztrált az Ember. A legtöbb napenergiát azonban Kína termeli.
Mi várható? Az üvegházhatású gázok kibocsátása és a légköri szén-dioxid-koncentráció is csúcson van, így a villamosenergia-szektor reménykeltő tendenciái ellenére a klímatudósok szkeptikusak. A felmelegedés folytatódására, és a másfél helyett akár 2,5-3 Celsius-fokos szintre való növekedésére számítanak, derül ki a HVG cikkéből.
Adat
Fontos