Hírlevél feliratkozás
Hobot Péter
2018. június 13. 15:00 Élet, Tech

Ha meglátod, hogy az ismerősöd többet futott reggel, te is többet fogsz

A férfiakat a nők és a férfiak is motiválják arra, hogy többet fussanak, a nőket csak a nők. A ritkán futók a gyakran futókat is futásra ösztönzik, de visszafelé ez nem igaz, derül ki Sinan Aral és szerzőtársa tanulmányából.

A professzorok egy amatőr futók eredményeit megosztó applikáció adatait vizsgálták a hálózatkutatás eszközeivel, ami azért érdekes, mert egy hálózatban a hatásokat és azok irányát is mérik. Az applikációt használó 1,1 millió ember átlagosan 300 méterrel többet futott, ha azt látta, hogy egy ismerőse aznap a szokásosnál egy kilométerrel többet futott. A kutatók 5 év adataiból építkeztek és a felhasználó között 3,4 millió ismerősi kapcsolatot vizsgáltak.

Sinan Aral az MIT Egyetem munkatársa csütörtökön ad elő Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián és veszi át a Rajk Szakkollégium Herbert Simon-díját, az üzleti tudományok területén végzett kiemelkedő munkájáért.

A hálózatok, főleg a közösségi hálózatok elemzése a marketing és a kommunikáció területén ad eszközöket az üzletemberek kezébe, de Aral amatőr futással kapcsolatos eredményei egészségügyi politikák alapjául is szolgálhat. Rámutat arra, hogy az amatőr futók közössége nem homogén: a nők nem érzik magukat egy csoportban a férfiakkal és szétválnak a keveset futók és a gyakran futók csoportjai is. A legerősebb motiváció pedig az, hogy ha valaki elkezd többet teljesíteni abban a csoportban, ahová magunkat is soroljuk.

 

Nem csak a távolság, a sebesség növelése is ösztönzőleg hat. Az ismerősök 1 km/órás gyorsítása átlagosan 0,3 km/órás gyorsításra vette rá az alkalmazást használókat. Miközben a kalória égetés változása is hasonló arányban növekedett: az ismerőseik plusz 10 elégetett kalóriája arra motiválta a futókat, hogy átlagosan 3,5 kalóriával ők is többet égessenek.

Mivel az ismerősök jellemzőek egy régióban éltek, ezért az eredményekből kiszűrték az időjárás okozta torzításokat. A csapadék növekedő mennyisége minden csoportban csökkenti a futási kedvet. A hőmérséklet is ugyanúgy hat a különböző csoportokra: a legoptimálisabb hőmérséklet 15 fok körül van ez alatt és felette is kevesebben futnak.

Szóval hálózatokba szerveződünk, így viszont akaratlanul is befolyásoljuk mások viselkedését. Ahogy mások is a mi viselkedésünket. Sokszor anélkül, hogy tudnánk róla. Itt az ideje, hogy tudatosítsuk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Tech kutatás kutatók MIT Sinan Aral Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.