Hírlevél feliratkozás
László Pál
2024. február 5. 12:01 Közélet, Podcast, Támogatói tartalom

Sokkal többe kerülhet majd a klímaváltozás kezelése, mint amennyi pénz a 1,5 fokos cél eléréséhez kellene

Óriási pénzbefektetés lenne elérni a globális 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési célt, de arról kevesebbet beszélünk, hogy ennek négy-ötszörösébe kerülne, ha nem érnénk el oda.

Karakas Ádám, a Boston Consulting Group (BCG) partnere volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast lejátszón meg lehet hallgatni.

Most állunk félúton a 2015-ös párizsi klímakonferencia és a 2030-as célok között. Azt leszögezhetjük, hogy nem állunk jól. Ha az államok szintjén nézzük, nincs meg globálisan az elköteleződés az energiaátmenet mellett, ha a vállalatokat, ott se látjuk a túlnyomó többséget, ami képes lenne működésén radikálisan változtatni. Az átmenethez szükséges legtöbb kritikus technológia még nagyon korai fázisban van, nincs kipróbálva és rettenetesen drága – mondta Karakas Ádám.

Az ENSZ dubaji klímakonferenciájának egyik eredménye, hogy a megújulóenergia és az energiahatékonyság terén sokkal ambiciózusabb célokban állapodott meg az országok nagy része. Emellett a nagy kibocsátó iparágaknál az energiaipar mellett a cement- és acélgyártás, a vegyipar, a mezőgazdaság és az élelmiszerláncok technológiai kérdései is előtérbe kerültek.

Dubajnak érdekes a szerepe az energiaátmenet szempontjából a BCG partnere szerint. Egyrészt egy olajállam, ugyanakkor most ott merülnek fel a leghaladóbb kérdések, az innovatív technológiák. A konferencia egyik nagyon fontos lépése, hogy teremtettek finanszírozást az új technológiákra, ebben is elég komoly pénzekkel ott vannak.

A BCG klímaváltozásról szóló tanulmánya szerint a vállalatoknál egyre fontosabb az értékláncokban gondolkozás. Ennek oka, hogy a zöld, fenntartható vállalatok általában a lánc végén helyezkednek el, pedig a problémát a beszállítóknál, az alapanyagok előállításánál kell megfogni. Egyelőre azt látni, hogy a kereslet meglesz, de nem lesznek beszállítók.

Az energiaipar trilemmája a fenntarthatóság, a költség és az ellátásbiztonság, egyszerre mind a hármat nem lehet megteremteni – mondta. Visszatekintve az energiaválság előtt elindult egy iszonyú fenntarthatósági fókusz, aminek megvolt a költségvonzata, de belefért. Az energiaválság során az ellátásbiztonság lett a legfontosabb, elszálltak az árak, és a versenyképességi kérdés is megjelent. Ebben kell folyamatosan mozogni és az optimumot megtalálni úgy, hogy közben elfogadható sebességgel haladunk az átmenet felé – mondta a BCG partnere.

A podcast megjelenését a Boston Consulting Group támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.