Súlyos betegségek kezelését kezdi egyedi kérelem nélkül támogatni az állam
Már csaknem két éve nem bővült a Magyarországon állami támogatással „automatikusan” igénybe vehető, jellemzően súlyos betegségek kezelésére használt gyógyszerek köre, most azonban a Belügyminisztérium közölte, hogy jövőre 52 készítménnyel megtoldja a listát.
Miért fontos ez? Az érintett gyógyszerek eddig is elérhetőek voltak, de csak külön kérelmekkel, ami egyrészt egyedi mérlegelésre adott lehetőséget, másrészt a hozzáférést lassította.
A szaktárca azonban most kialakította azokat az indikációkat, amelyekben jövőre már nem kell egyedi kérelmet beadni, vagyis a betegek sokkal gyorsabban juthatnak hozzá a készítményekhez, úgy, mint általában a gyógyszerekhez.
Felülnézet: gazdasági szempontból a rendkívül nagy értékű gyógyszerek és kezelések állami támogatásba vétele mindig érzékeny forrásallokációs kérdés. A befogadáshoz a gyártónak be kell mutatnia, hogy a készítmény használata az egyéni egészségügyi előnyök mellett társadalmi-gazdasági haszonnal is jár.
Évtizedek óta hagyományosan nehezen mennek a hasonló befogadások Magyarországon, és az is elég rendhagyó módszer, hogy ehhez egy 1993-as miniszteri rendelet mellékletét kell módosítani, kiegészíteni.
Háttér: tisztán pénzügyi szempontból fontos körülmény, hogy a költségek a gyógyszerkasszában (az állami költségvetésben) azonnal jelentkeznek, a haszon azonban nehezebben kimutathatóan és hosszabb távon keletkezik (például megnyert életévekben, csökkenő kórházi vagy szakorvosi kezelésekben, a munkaerőpiaci aktivitás fennmaradásában, javulásában).
Alulnézet: a gyógyszerlista új elemei olyan betegségekben szenvedők kezelését érintik, mint például a Crohn-betegség, a fekélyes vastagbélgyulladás, a Bechterew-kór, a reumatoid artritisz, a pikkelysömör és bőrgyulladás súlyosabb esetei, a Hodgkin-kór, illetve számos rákos megbetegedés.
Számokban: ezek egyenként néhány ezer vagy adott esetben akár pár tízezer esetet jelentenek Magyarországon, de a tényleges számot nehéz becsülni, hiszen a külön kérelem nélküli lehetőség az indikációk függvénye is.
Az érintett készítmények dobozonkénti ára jellemzően több százezer, akár félmillió forint is lehet (a havi terápiás költség a dozírozástól függ), támogatás nélkül ennyit kellene fizetni értük.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.