A rendszerváltás óta nem volt még példa arra, hogy már decemberben emelkedjenek a törvényileg kötelező legalacsonyabb bérek Magyarországon, és habár ezt most beharangozták, az érintettek rosszabbul járnának vele, mint a 100 ezer forintos bérkompenzáció elvetett ötletével.
Mi történt? Hollik István, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója is megerősítette Facebookon azokat a sajtóértesüléseket, melyek szerint a dolgozói és munkaadói képviseletek és a kormány lényegében megegyeztek arról, hogy már decembertől emelkedni fog a minimálbér és a garantált bérminimum. (Igaz, a csütörtök reggeli kijelentő módot kora délután feltételes módra változtatta.)
Számokban: a minimálbér 15, a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedhet bruttó 232 000 forintról 266 800 forintra (nettó 177 500) és bruttó 296 400 forintról 326 040 forintra (nettó 216 800), bár utóbbi mértékről nincs egyetértés a munkaadók és a munkavállalók között.
Tágabb kontextus: a Portfolio.hu által megkérdezett közgazdászok szerint jövőre átlagosan 10 százalék körül emelkedhetnek a bérek, tehát a garantált bérminimum ezzel megegyező mértékben, a minimálbér pedig nagyobb mértékben nőne.
Előzmények: a rendszerváltás óta olyasmire volt már példa, hogy a minimálbér-emelés csak az adott év februárjától (legutóbb ilyen 2021-ben volt, a járvány miatt) vagy márciusától váljon hatályossá, de olyan még nem, hogy az adott év előtti év decemberében.
Mi várható? A munkaadók még megvárják a harmadik negyedéves GDP-adat megjelenését november közepén, ezt követően jöhet a végleges jóváhagyás a részükről.
Közélet
Fontos