Jelenlegi formájában megszűnik az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI), és beolvad a Müller Cecília által vezetett Népegészségügyi Központba, melynek új neve Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) lesz.
Egy a G7-nek nyilatkozó szakmai szereplő elmondta: az összeolvadásról nem tájékoztatták a szakmát előzetesen (hasonlóan nagy meglepetés volt néhány hete az intézeti gyógyszertárak kiszervezésével kapcsolatos, valamint a magánkézben lévő kórházi képalkotó berendezések és szolgáltatások állami kézbe vételét elrendelő döntés is). Szerinte az OGYÉI korábban jól működött, annak ellenére, hogy a hatóság alapvetően a gyógyszerészeket segítő szervezetként tudott fellépni.
Az OGYÉI tevékenysége nagyon sokrétű, ellát (többek között):
A legnagyobb kérdés, hogy a már bejáratott rendszerhez hozzányúlnak-e az új szervezetben, vagy csak központosítanak. Ugyanakkor az nem kérdés, hogy a fúzió karcsúsítást hoz magával a szervezeten belül: Szentiványi Mátyást, az OGYÉI főigazgatóját öt év után menesztették pozíciójából, és a Népszava információi szerint 10 százalékos leépítés várható az alkalmazotti létszámból.
Az OGYÉI korábban a koronavírus-oltások engedélyezése kapcsán került kormányzati nyomás alá. Orbán Viktor miniszterelnök egy rádióinterjúban jelezte egyáltalán nem burkoltan, hogy a szervezet engedélyezési eljárását lassúnak tartja, de Szentiványi Mátyás egy lapinterjúban kiállt a szakmai döntéshozatal mellett. A kormány ezt másképp gondolta, és néhány rendelettel lezárta a kérdést, utat nyitva a kínai oltóanyagnak.
Kerestük az OGYÉI-t, hogy a várható változásokról többet tudjunk meg, de megkeresésünkre eddig nem reagáltak.
Közélet
Fontos