Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. július 15. 04:34 Adat

Akik olcsóbb szállodában nyaraltak, azok mondtak le most a Balatonról

Az elmúlt napokban élénk vita alakult ki, hogy eltűntek-e a Balatonról a nyaralók, amit először a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke mondott ki, és amit a Magyar Turisztikai Ügynökség vezetője igyekezett cáfolni. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központra (NTAK) hivatkozva szerintük ugyanis ahogy berobbant a nyár, a nyaralók is megjelentek: tavalyhoz képest 7 százalékkal nőtt a szállodák forgalma. 

Az biztosan látszik az elérhető adatokból, hogy az év első öt hónapjában összességében 4,3 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek az utazók a tó körül a tavalyi év azonos időszakához képest, ám a változás hátterében érdekes kettősség mutatkozik:

a belföldivendég-éjszakák száma csökkent, miközben a külföldivendég-éjszakák száma megemelkedett.

A jelenség főleg a szállodákat, panziókat és kempingeket is magába foglaló kereskedelmi szálláshelyek kategóriájában látványos, itt ugyanis a magyar vendégek által eltöltött éjszakák száma több, mint tíz százalékkal csökkent az előző és az idei évek között, miközben a külföldiek forgalma 14 százalékkal nőtt.

A változások következtében a külföldi vendégek aránya a balatoni szálláshelyeken az idei évben eddig stabilan húsz százalék felett mozgott, míg tavaly ezt a szintet csak a tavasz beköszöntét követően lépte át ez a mutató.

Mindezzel párhuzamosan a balatoni szállodák és azok szobáinak száma lényegében visszaállt a járvány előtti szintre tavasszal, vagyis az ágazat kapacitása nem csökkent – igaz, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ statisztikája csak a szállodákra vonatkozik, a többi szállástípus helyzete tehát kérdéses. A legalább háromcsillagos szállodák kategóriáit megkülönböztető szobafoglaltsági adatsorok továbbá arra utalnak, hogy a tehetősebb vendégkörre célzó hotelek működtek sikeresebben az év eddigi részében.

A jelenségre a szobákra jutó teljes bruttó árbevétel (TREVPAR) is rámutat, ami csak a legszínvonalasabb kategóriában növekedett, még az infláció ellenére is. A három- és négycsillagos szállodák jövedelmezősége romlott az idei év elején.

A magyar kirándulók visszaszorulásáról árulkodnak a Google által regisztrált internetes keresési adatok is. A „Balaton szállás” keresési kifejezés júniusi gyakoriságait összehasonlítva 2019-ig visszamenőleg jól látszik, hogy csökkenő tendencia kezdődött 2021-ben, aminek következtében az idén már csak alig több, mint fele annyiszor írták be a felhasználók a Google-be a szókombinációt, mint 3-4 éve (a Google egy sajátos, 0 és 100 közötti skálán mozgó viszonylagos pontszámmal jellemzi a keresési gyakoriságot).

A belföldi vendégforgalom csökkenése általános tendencia az országban, ahogy a külföldi turisták és a hozzájuk kötődő vendégéjszakák egyre növekvő száma is. A belföldi turizmus továbbá az olcsóbb szálláshelyek irányába is eltolódott, ami a reálbér- és fogyasztáscsökkenés mellett aligha adhat okot a meglepetésre – mindemellett akik tehetik, idén pótolhatják az elmúlt évek járványügyi korlátozásai miatt elhalasztott külföldi útjaikat.

A külföldről érkező vendégforgalom mindenesetre Budapest mellett a Balaton környékén is ellensúlyozhatja valamelyest a kevésbé költekező, egyre inkább „lefelé vásároló”, tehát a drágább szállások felől a megfizethetőbb ajánlatok felé húzó belföldi vendégek okozta problémákat a szektorban, amelyek súlyát a szezon kezdetén eleve nehezen lehet megítélni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDugig vannak a hazai szállodák külföldiekkel, miközben egyre több magyarnak már csak kempingezésre futjaA külföldiek jól jártak a forint árfolyamának beborulásával, miközben a reálbérek csökkenése a hazai fogyasztást alaposan visszaveti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szállodák és panziók már túl drágák, olcsóbb szállásokat keresnek a belföldön pihenőkA belföldi turizmus forgalmán is látszik, hogyan eszi meg a fizetéseket az infláció. Főleg a kisebb, vidéki szálláshelyek vannak most nagy bajban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Balaton belföldi turizmus szállodák turizmus Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.