Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. június 30. 19:11 Adat, Világ

Magyarországnál csak Románia és két szigetország költ kevesebbet az EU-n belül Ukrajna segítésére

GDP-arányosan a baltiak, abszolút összegben Németország nyújtotta az invázió kezdete óta a legtöbb segítséget Ukrajnának a legfrissebb európai összegzés szerint. Magyarország mindkét mutatóban hátulról a negyedik.

Mi történt? Az Európai Unió országai országai összesen 72 milliárd euró értékben segítették 2022 februárja óta Ukrajnát. Az ezt összegző európai parlamenti dokumentumot az Unian ukrán hírügynökség tette közzé.

Számokban: a teljes összeg több mint fele, 37 milliárd euró gazdasági segítség volt, ez részben közvetlenül az Európai Bizottságtól érkezett.

  • Ukrán menekültekre 17 milliárd eurót fordítottak idáig az EU-tagállamokban;
  • a katonai segítség értéke 15,3 milliárd euró;
  • a humanitárius segítésé 2 milliárd euró.

Tagállami bontásban 26,1 milliárd eurónyi segítségről vannak adatok. Ezek a menekültellátás költségeit nem tartalmazzák, amelyek országonként nagy különbségeket mutathatnak. Magyarországon 30 ezer regisztrált ukrán menekült van a hivatalos adatok szerint.

Fő támogatók: az élen német, holland, lengyel sorrend van abszolút összegben.

  • Németország 7,2 milliárd euróval segített. A német kormányt gyakran bírálják óvatosabb hozzáállása miatt, de összegszerűen katonai támogatásból is a németek adták a legtöbbet az EU-ban: 4,2 milliárd eurót. Ez majdnem tízszer akkora segítség, mint amit Franciaország adott Ukrajnának katonai eszközökben.
  • Hollandia a második a németek után, ők összesen közel 4 milliárd eurót adtak, nagyobbrészt ezt is katonai segítség formájában. Nem kizárt, hogy ebben közvetve a Hollandiából Malajziába tartó utasszállító gép 2014-es donbasszi lelövése is szerepet játszik.
  • Lengyelország a harmadik 3,5 milliárd euróval, ebből 2,4 milliárdnyi a katonai segítség.

GDP-arányosan messze kiemelkedik a három balti állam: Litvánia a gazdasága 0,9, Észtország 1,1, Lettország pedig 1,2 százalékával támogatta Ukrajnát. Utóbbi abszolút összegben is több mint egymilliárd euró. A GDP-arányos magyar segítség 0,03 százalékos.

Magyarország a kimutatás szerint 30 millió eurónyi humanitárius segítséget nyújtott. Magyarország fegyvereket és lőszereket nem szállít, ezzel mi vagyunk az egyetlen EU-s NATO-tag, amelyik nem segíti Ukrajnát katonai eszközökkel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHalad, megállt vagy el se indult igazán az ukrán támadás?A térképre nézve úgy tűnik, hogy eddig inkább az oroszok tervei szerint alakulnak az események, de nehéz felmérni a halmozódó veszteségek és a front mögötti csapások hatásait.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjabb feszültségforrás lehet, hogy Ukrajna háta mögött adtak át hadifoglyokat MagyarországnakA nemzetközi jogba valószínűleg belefér, de minimum szokatlan a lépés.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Máshol pénz van, itt szeretet” – csodával határos módon megmenekült az ország legnagyobb menekültszállójaAmikor elkészítettük riportunkat a Madridi úton, úgy volt, hogy heteken belül be kell zárniuk, ám tegnap este jött a váratlan és pozitív fordulat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ Európai Unió orosz-ukrán háború Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 8. 11:48 Adat

A KSH inflációs boszorkányhonyhájába is belátást engedhet az árrésstop

Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 13:04 Adat

Eleve fogyatkozó magyar állatállományt kezdett el tizedelni a járvány

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó hazai szarvasmarha-, sertés- és juhállományt a ragadós száj- és körömfájás.

Fontos

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.