A címben idézett mondatot Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára mondta az intelligens kiskereskedelmi rendszereket fejlesztő Laurel Kft. által szervezett szakmai konferencián.
Felülnézet: egyes élelmiszerek árát 2022. februárjától a 2021 októberi szinten rögzítették . Az árstopokat kezdetben rövid ideig tartó átmeneti intézkedésnek tervezték, amellyel csökkenthető a nagyon magas élelmiszer-infláció, a korlátozást azonban rendre meg kellett hosszabbítani, sőt ki is bővítették az érintett termékek körét. Jelenleg június 30-a az árstop lejárati határideje, vagyis hamarosan dönteni kell arról, hogy július 1-től lesz-e újabb hosszabbítás.
Három fő okot jelölt meg az államtitkár az előadásában, amelyek az élelmiszer árstop közelgő végét valószínűsítik:
Alulnézet: az árstop bevezetése utáni időszakban a boltokban sokszor átmeneti áruhiány alakult ki, a hirtelen megugró kereslet miatt. A piac idővel alkalmazkodott a helyzethez, de még ma is előfordul, hogy egyes termékekből nincs elég a polcokon. Az árstop kivezetése ismét át fogja rendezni a keresleti viszonyokat.
A kormányzati kötelező akciózás az árstoppal szemben alig észrevehető a vásárlóknak, de még a kereskedőknek is. A Nielsen piackutató friss felmérése szerint ma már a magyar vásárlók 81 százaléka “promócióvadász”, ami kiugróan magas arány, és a promóciók közül elsősorban az akciózás a keresett módszer. Mivel ebben a környezetben egy-egy nagy boltnak hetente több száz akciója van, az ebbe besorolt 20 kötelező kormányzati akció csepp a tengerben, sok esetben észre sem veszik a vásárlók.
Erről még Nobilis Márton is azt mondta, hogy úgy látják, az intézkedés a kereskedőknek különösebben nem fáj.
Mivel az árstopok többsége a 2021 októberi árat takarja, sok esetben annyira elrugaszkodott a piaci viszonyoktól, hogy ha egyszerre vezetik ki őket, akkor elvileg óriási drágulást okozhatnak. Az 1499 forintos csirkemell, a 149 forintos liszt vagy a 209 forintos UHT-tej közel 50 százalékos lemaradásban lehet a valóságtól, amire például a pulykamell, a rétesliszt vagy a többi tej árának alakulásából lehet következtetni. Ha ezeknél 100 százalékos áremelés-korrekció jön, azt aligha fogja ellentételezni a kötelező akciók 10 százalékos minimuma.
A kivezetés pontos módja azonban nem ismert, így azt is nehéz előre megjósolni, hogy emeli-e majd az inflációt.
Élet
Fontos