Romlott a lakosság fizetőképessége az idei év első negyedévében 2022 azonos időszakához viszonyítva az Intrum és a GKI kutatása szerint. A legnagyobb visszaesés a Nyugat-Dunántúlon történt, míg az észak-magyarországi és a dél-alföldi térségekben csak kisebb mértékben romlott a fizetőképesség.
Miért fontos ez? A fizetőképesség arról árulkodik, hogy a lakosság mennyire tudja a hiteleit és egyéb kötelezettségeit törleszteni – és végső soron a konjunkturális kilátásokat is mutatja. A mutató összefügg a gazdasági növekedéssel, a fogyasztással és a banki hitelezéssel.
Számokban: Az előző negyedévben 2022 azonos időszakához képest 86 százalékkal alacsonyabb szinten állt az Intrum országos fizetőképességi indexe, a 2013-2014-es éveket idézve. A regionális mutatókat nézve jól látszanak az országon belül éles területi különbségek a visszaesés tekintetében.
Tágabb kontextus: az indexet az Intrum követeléskezelő adatbázisából kinyert adatok, a GKI a lakosság helyzetéről és pénzügyi várakozásairól szóló felmérésének eredményei és a Magyar Nemzeti Bank kamatokra vonatkozó statisztikái alkotják.
Mi várható? A friss adatok szerint növekedhet idén a nemteljesítő hitelek aránya, továbbá mély válság helyett elhúzódó recesszió és lassú kilábalás várható. A fizetőképesség romlását a magas infláció, a költségvetési megszorítások és a bizonytalan nemzetközi gazdasági kilátások okozzák az Intrum elemzése szerint.
Igen, de: az árak elérték azt a szintet, ahol a kereslet már esni kezd, az infláció tehát tetőzni látszik, és az irányadó kamat csökkentésére is lassan sor kerülhet – a recesszió azonban aligha elkerülhető, a GKI a GDP fél százalékos visszaesésére számít idén.
Adat
Fontos