Az ukrán energetikai infrastruktúrát érő orosz támadások következtében egyre nő annak az esélye, hogy az országban a kellő mértékű világítás és fűtés nélkül kell átvészelni telet. Csütörtökön a vezetékhálózatra mért csapások miatt egész Ukrajnában áramszünetek voltak, Volodimir Zelenszkij továbbá a kahovkai vízerőművet érintő aknatámadást valószínűsít, ami a katasztrofális árvíz mellett az erőművi kapacitás kiesésével fenyeget százezreket a The New York Times összefoglalója szerint.
Az Ukrenergo ukrán állami energiaszolgáltató közlése szerint az elmúlt tíz napban több támadás érte a létesítményeiket, mint a háború ezen időszakot megelőző hét és fél hónapja során, és az erőművek egyharmada kiesett a termelésből.
Az ukrán lakosság emiatt már most kénytelen minimalizálni a napközbeni áramfogyasztását, ha éppen működik a szolgáltatás, miközben a vízellátás is sok helyen akadozik.
A helyzet súlyosságáról árulkodik, hogy a szolgáltató a mobiltelefonok és elemlámpák reggel hét óra előtti feltöltésére kéri az ügyfeleit. A vállalkozások is alkalmazkodásra kényszerülnek, Kijevben elsötétültek a hirdetőtáblák, a legtöbb villamosvonalon buszok közlekednek, az esténként a szokásoshoz képest jóval kevésbé megvilágított utcákon. Mindezeken túl a fővárosi közmű-szolgáltató többé kevésbé tervezett áramszüneteket is kénytelen volt bejelenteni a város különböző részein.
Az amerikai lap szerint mindezek ellenére folytatódhatnak Ukrajna sikerei a frontokon, az oroszok ugyanis úgy tűnik, hogy a hadszínterek helyett az ország távolabbi, belsőbb részein elhelyezkedő polgári infrastruktúra támadásával próbálják megtörni az ország ellenállását. A már említett vízerőmű elpusztításának lehetősége is illik ehhez a taktikához, amit az egyelőre az oroszok által már a háború elején megszállt Herszon evakuálása is valószínűsít, a
Dnyeper partján fekvő várost ugyanis súlyos árvízkárok érhetik, amennyiben a folyó mentén valamivel feljebb fekvő kahovkai gát megsemmisül.
A polgári áram-, gáz- és vízszolgáltatás tönkretételére irányuló orosz szándékot az Európai Unió is elismeri, Ursula von der Leyen szerdán háborús bűnnek, illetve terrorcselekménynek minősítette az infrastruktúrát sújtó támadássorozatot. Kérdéses továbbá a zaporizzsjai atomerőmű helyzete is, a ukrán jelentések szerint az oroszok elhagyják a környező területeket, ez azonban lehet, hogy csak a megszálló katonai állomány cseréje miatt történik.
Pénz
Fontos