Mérsékelt téli időjárásra számíthatnak az európaiak és az Egyesült Államok keleti partján élők a Kopernikusz program friss előrejelzése szerint. Az észak-atlanti térségben épp a fűtési szezon csúcsidőszakában, december és február között ígérkezik a szokásosnál jelentősen melegebb időjárás, ami a gáz iránti igény mérséklődésével járhat.
A becslések persze valószínűségi alapon történtek, az Egyesült Királyság, a mediterrán partvidék és Közép-Európa bizonyos részein 50-60 százalékos, míg a kontinens többi részén – Magyarország is ide tartozik – 40-50 százalékos eséllyel mérhetünk a sokévi átlagnál jóval magasabb téli hőmérsékleteket, derül ki a Bloomberg összefoglalójából.
Az előrejelzést tehát jelentős bizonytalanságok övezik, amelyekre nemcsak a fentebbi valószínűségek, hanem más becslések eredményei is utalnak. A brit, francia, német, olasz és amerikai meteorológusok részvételével összeállított, különböző mérőeszközök által gyűjtött milliárdnyi megfigyelésen alapuló Kopernikusz-modellel szemben egy időjárási becslésekre szakosodott piaci szolgáltató, a Commodity Weather Group éppen valamivel hűvösebb telet prognosztizált az elmúlt tíz évben tapasztaltakhoz képest, de a kemény fagyok beállását a vállalat eredményei szerint is jó eséllyel megúszhatjuk.
A tél közeledtével egyre inkább érdemes az Északi-sark környéki poláris örvényt és az Atlanti-óceán északi részén az Észak-Atlanti Oszcillációt figyelni, amelyek jól jelzik az északi félgömbön várható klimatikus viszonyokat – egy az amerikai lapnak nyilatkozó szakértő szerint egyelőre a sarkvidéki légmozgások sem utalnak nagy hidegek bekövetkeztére.
Ugyanakkor hiába mérsékli egy-egy térség energiaigényét az enyhébb időjárás, ha a világ más részein megnövekszik az energiahordozók iránti kereslet, a költségek mégis megemelkedhetnek. Erre megvan az esély, Kína ugyanis hűvös télre készül, ráadásul az ország gázigényét a koronavírussal szembeni óvintézkedések korlátozzák, szintén a Bloomberg elemzése szerint. Az ázsiai ország mostanáig tehát viszonylag alacsony érdeklődést mutatott a cseppfolyósított földgáz (LNG) iránt, ez azonban a tél közeledtével megváltozhat, így a vezetéken érkező orosz gáz alternatívájáért fokozódhat a verseny a piacon.
Élet
Fontos