Március és május között az ilyen típusú adatrögzítés kezdete, 2001 óta soha nem látott mértékben esett be a brit reálbérek értéke az előző év azonos időszakához képest.
Mindeközben a háztartások büdzséjét az élelmiszer-, üzemanyag- és energiaárak növekedése is nagy mértékben terheli. A gáz- és villanyárak az utóbbi hónapokban 54 százalékos nőttek, és októberre újabb nagy mértékű emelést valószínűsítenek a piacon.
Az infláció négy évtizedes csúcson, 9,1 százalékon volt májusban, és az előrejelzések szerinte őszre további növekedés várható. Lassult a munkahelyek bővülésének üteme is.
A bónusz nélkül számított reálbérek 2,8 százalékkal estek az említett időszakban, de a bónuszokkal számított érték is csökkent 0,9 százalékkal.
Az inflációs kiigazítás nélkül számított nominális béremelkedés a közalkalmazottaknál csak 1,5 százalékos volt ugyanebben az időszakban.
Több mint kétmillió alkalmazott – ápolók, orvosok, rendőrök, tanárok – fizetését érintheti a szakszervezetek és a kormány bértárgyalásának eredménye. A szakszervezetek a költések növekedésével arányos béremelkedést várnának el, de a kormány jelzései alapján ezt aligha fogja teljesíti, ugyanis az tovább növelné az inflációt.
Egyes szakszervezetek már kilátásba helyeztek sztrájkokat az év végére, és a szakértők több területen végigsöprő sztrájkhullámot is lehetségesnek tartanak.
Egy a BBC-nek nyilatkozó fánkozó lánc operatív igazgatója szerint az alkalmazottai már közösen járnak munkába, és szétdobják egymás között a költségeket. A béremelési igényeket a cég nem tudja teljesíteni, mert azt sem tudja, a következő pár hónapban még mennyivel emelkednek az alapköltségei.
Ahogy azt korábban írtuk: a brit társadalom legszegényebb tíz százalékába tartozó családok fogják a leginkább megérezni a pénzromlás erejét, mert az ő bevételeik nagy része már eddig is a létszükségletek fedezésére ment el.
A közelmúltban nőtt az élelmiszerboltokban a lopások száma, amivel az üzletek kiterjesztett biztonsági intézkedésekkel válaszoltak, például csipogót tettek a sajttömbökre.
Világ
Fontos