Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. március 28. 11:54 Világ

Rászóltak Svájcra, hogy üldözze jobban a vállalati korrupciót

Svájcnak még több erőfeszítést kell tennie annak érdekében, hogy a vállalati vesztegetési ügyek bíróság elé kerüljenek, és szigorúbb büntetéseket kell alkalmaznia – állapította meg az OECD kedden, amely öt év után ismét megvizsgálta, hogyan halad a vesztegetésellenes egyezmény betartása az alpesi országban.

A szervezet ugyanakkor dicsérte a svájci ügyészség munkáját, amely 2011 és 2016 között közel meghatszorozta a pénzmosással és vesztegetéssel kapcsolatos nyomozások számát (24-ről 137-re nőtt). Az elmúlt négy évben hat természetes személy és öt vállalat ellen született jogerős ítélet, de ezek száma az OECD szerint tovább növekedhet, mivel a svájci igazságügy magasabb szinten is képes érvényesíteni a jogot, beleértve a svájci vállalatok korrupciós ügyei elleni fellépést is.

Az alpesi ország hatóságait arra sürgették, hogy biztosítsanak nagyobb védelmet azoknak, akik az illegális tevékenységekről bejelentést tesznek, vizsgálják felül a más országokkal folytatott jogi segítségnyújtás szabályait, illetve hogy a vesztegetésért járó szankciók legyenek hatékonyak, arányosak és visszatartó erejűek. Az OECD szerint a büntetések összege a vizsgált időszakban nem volt elég magas, így azok nem hatékonyak és valószínűtlen, hogy elrettentésre alkalmasak lennének. A már lefolytatott külföldi vesztegetési ügyek legnagyobb részét a bíróságon kívül rendezték, bíró nélkül.

Az OECD megjegyezte azt is, hogy a bírósági határozatok szűken értelmezik a külföldi személyekre irányuló megvesztegetés bűncselekményét és a vállalati felelősséget, ami potenciálisan akadályozhatja az ügyészség munkáját, hogy bizonyos ügyeket bíróság elé vigyenek.

A globális mércével is jelentős pénzügyi szektor, illetve az exportfüggőség miatt nagy a korrupciós kockázat Svájcban. Nem véletlen, hogy az országról sokan a kétes pénzügyi tranzakciókra és a titkos ügyletek megkötésének egyik legfontosabb helyszínére gondolnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ korrupció oecd Svájc vesztegetés Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.