Svájcnak még több erőfeszítést kell tennie annak érdekében, hogy a vállalati vesztegetési ügyek bíróság elé kerüljenek, és szigorúbb büntetéseket kell alkalmaznia – állapította meg az OECD kedden, amely öt év után ismét megvizsgálta, hogyan halad a vesztegetésellenes egyezmény betartása az alpesi országban.
A szervezet ugyanakkor dicsérte a svájci ügyészség munkáját, amely 2011 és 2016 között közel meghatszorozta a pénzmosással és vesztegetéssel kapcsolatos nyomozások számát (24-ről 137-re nőtt). Az elmúlt négy évben hat természetes személy és öt vállalat ellen született jogerős ítélet, de ezek száma az OECD szerint tovább növekedhet, mivel a svájci igazságügy magasabb szinten is képes érvényesíteni a jogot, beleértve a svájci vállalatok korrupciós ügyei elleni fellépést is.
Az alpesi ország hatóságait arra sürgették, hogy biztosítsanak nagyobb védelmet azoknak, akik az illegális tevékenységekről bejelentést tesznek, vizsgálják felül a más országokkal folytatott jogi segítségnyújtás szabályait, illetve hogy a vesztegetésért járó szankciók legyenek hatékonyak, arányosak és visszatartó erejűek. Az OECD szerint a büntetések összege a vizsgált időszakban nem volt elég magas, így azok nem hatékonyak és valószínűtlen, hogy elrettentésre alkalmasak lennének. A már lefolytatott külföldi vesztegetési ügyek legnagyobb részét a bíróságon kívül rendezték, bíró nélkül.
Az OECD megjegyezte azt is, hogy a bírósági határozatok szűken értelmezik a külföldi személyekre irányuló megvesztegetés bűncselekményét és a vállalati felelősséget, ami potenciálisan akadályozhatja az ügyészség munkáját, hogy bizonyos ügyeket bíróság elé vigyenek.
A globális mércével is jelentős pénzügyi szektor, illetve az exportfüggőség miatt nagy a korrupciós kockázat Svájcban. Nem véletlen, hogy az országról sokan a kétes pénzügyi tranzakciókra és a titkos ügyletek megkötésének egyik legfontosabb helyszínére gondolnak.
Világ
Fontos