Az ország történetének legnagyobb kibertámadása érte Szlovákiát a héten, a földhivatal információs rendszerébe hatoltak be. A támadók zsarolóvírussal fertőzték meg a földhivatal adatbázisát, és nem oldják fel az adatok titkosítását, amíg a szlovák kormány nem fizet több millió dollárnak megfelelő összeget.
Előzmények: Juraj Celler, az ÚGKK elnöke azt mondta, már vasárnap 8:50-kor észlelték a támadást, de az adatbázisba nem sikerült behatolnia a hackereknek. A hivatalokat kedden bezárták, az alkalmazottaknak azt javasolták, ne kapcsolják be számítógépeiket, így a földhivatal szolgáltatásai harmadik napja nem működnek.
Alulnézet: a támadás az ingatlan-adásvételeket és az öröklési eljárásokat is megakasztotta, új építési engedélyeket sem lehet kiadni, és a bankok sem adhatnak jelzálogkölcsönt. Az éppen ingatlanüzletben lévők a szerződéses határidőket legfeljebb módosítani tudják, betartani nem.
Reakció: „A legaggasztóbb a hírzárlat, sokáig a belügyminisztérium sem adott tájékoztatást, a miniszter szabadságon van. Három nap alatt nem sikerült helyreállítani a rendszert, ami azt jelentheti, hogy nagyon durva hiányosságok lehetnek az archívumban. Elképzelhető, hogy az államot elzárták ezektől az adatoktól”– mondta Barak Dávid, a Paraméter újságírója a G7-nek.
A szlovák és a magyar földhivatal közötti lényeges különbség, hogy előbbinek van egy nyilvános felülete, ahol bárki szabadon böngészhet a térképes rendszerben. A nem hivatalos, jogi eljárásban nem használható telekkönyvi kivonatokat is ki lehet kérni ezen a felületen. Ez sem működik három napja, ami a jelzáloghitelek leállásával kiegészülve dominószerű hatást indított el.
Számokban: a múlt heti tulajdonjog-bejegyzési beadványokat sem rögzítette az ÚGKK, azokét sem, akik fizettek, hogy 48 órán belül bejegyezzék a tulajdonjog-változást a rendszerben. Barak szerint több ezren lehetnek, akik kifizették a gyorsított eljárás díját, ennek ellenére nem sikerült rendezniük az adásvételt.
Mi következik? Egyelőre nem tudni, hogy az ingatlanok és telkek tulajdonjogával kapcsolatos adatok közül mennyi kerülhetett illetéktelen kezekbe, és azt sem, hogy a biztonsági mentések alapján rekonstruálható-e a nyilvántartás. A biztonsági incidenseket vizsgáló csoport szerint a hivatal többrétegű biztonsági mentéssel dolgozik, képesek megújítani az adatbázist.
Tágabb kontextus: szakértők évek óta figyelmeztetnek olyan kibertámadások veszélyére, amelyek képesek megbénítani a mindennapi élethez elengedhetetlen szolgáltatásokat, például az energiaellátást vagy az egészségügyet.
Tech
Fontos