Ideális eredményeket hozott Robert Fico számára a szlovák választás. Az exit pollra rácáfolva öt százalékot is rávert a liberális PS-re, és azzal, hogy a fasisztoid Republika nem jutott be, a fő koalíciós akadály is elhárult. A döntés azonban Pellegrini kezében van. Ha ő úgy akarja, nyugatos kormány lehet Pozsonyban, erre azonban nagy tételben már nem érdemes fogadni.
Mi történt? Közel 23 százalékot kapott és ezzel simán nyert Robert Fico pártja, a Smer szombaton Szlovákiában. Fő kihívója, a PS 18-at kapott. Hét pártcsoport jut be a pozsonyi parlamentbe, a legnagyobb meglepetés a szélsőjobbos Republika kiesése.
Eredmények: míg a PS nagyjából hozta magát, a Smer 3-4 százalékponttal az előrejelzések felett szerepelt, ami a magyarhoz képest szétaprózott szlovák pártstruktúrában elég tiszta győzelmet jelent. A vártnál többet, közel 15 százalékot kapott a harmadik erő, a mérleg nyelve szerepét betöltő Hlas is.
- A kisebbek közül örülhet Igor Matovič ex-miniszterelnök, aki káoszkormányzása és hatalmas elutasítottsága ellenére jól hajrázott: kampányverekedése után végül majdnem 9 százalékot kapott. Más kérdés, hogy vele senki nem szeretne már együttműködni.
- Míg az egyaránt nyugatosnak számító kereszténydemokrata KDH és a libertariánus SaS bejutott, a két szélsőjobb erő közül ez csak az SNS-nek sikerült. A náluk is radikálisabb, fiatalabbak között elég népszerű Republikától biztos bejutást vártak, de végül 0,2 százalékkal a küszöb alatt maradtak. Ez eléggé megkönnyíti majd a koalíciós tárgyalásokat.
- A magyar Szövetség sem vitte át az öt százalékos küszöböt, hiába hajrázott jól és kapott a Csallóköz déli részén 50 százalék körül. A 450 ezres felvidéki magyarság (Szlovákia lakosságának 8 százaléka) így megint képviselet nélkül marad. Az egyetlen magyar képviselő az OL’aNO listájáról bejutó Grendel Gábor, Grendel Lajos író fia lesz.
Háttér: a Kuciak-gyilkosságot követő 2018-as bukása után Robert Fico még erősebb populizmussal, oroszbarátsággal, EU-ellenességgel kapaszkodott vissza. Ma a szlovák politikát a hozzá való viszony határozza meg, a Fico-ellenes, nyugatbarát tömb legerősebb pártja a nevében is progresszív PS lett.
- Bár az utolsó közvélemény-kutatások és főleg az exit pollok már a PS győzelmét vetítették előre, ezzel alaposan mellélőttek. A PS nem tudta áttörni a maga vidéki üvegplafonját.
- A PS csak Pozsonyban (a fővárosban 31-18%-os arányban a Smerrel szemben) és Kassán tudott győzni, vidéken majdnem mindenhol Fico pártja végzett az első helyen. A választási térképet a Csallóközben a magyar Szövetség, északon a regionálisan erős kereszténydemokraták sikerei színesítették.
Szlovákia választási térképe: a járásokban győztes pártok közül a sötétkék a Smer, a narancssárga pedig a PS. Magentával az Olano, világoskékkel a kereszténydemokraták, türkizzel a magyar Szövetség, sötétzölddel pedig a Besztercebányán győztes Hlas van jelölve. Forrás: Szlovák Statisztikai Hivatal
Tágabb kép: az első kommentárok összefüggésbe hozzák a Smer jó eredményét és a szélsőjobb gyengébb szereplését. A radikálisabb hangot megütő Fico eszerint főleg a Republikától hozhatott el a hajrában szavazatokat.
- Míg Fico a szélekről húzott be több szavazatot, potenciális koalíciós társa, a harmadik helyen végző Hlas (ők három éve a Smerből váltak ki) azokat tudta megszólítani, akiknek Fico már sok volt. A Smer és a Hlas együttesen közel 40 százalékot kapott.
Parlamenti patkó: Szlovákiában arányos választási rendszer van, a listás eredmények alapján osztják ki a 150 mandátumot. A kormányképességhez 76 hely kell, a Smernek 42 képviselője lesz. Hármas koalícióban lehet meg a szükséges többségük, de matematikailag más forgatókönyv is elképzelhető. A második legnagyobb frakció 32 képviselővel a PS-é.
Milyen kormány jöhet? Ez lényegében Pellegrinin múlik. A kormányzóképességhez Ficónak és a PS-nek is szüksége lenne a Hlashoz, nélkülük nincs meg a többség. Egy Fico-kormány jóval valószínűbbnek látszik.
- Pocsék a személyes viszonya Pellegrininek volt párttársával, Ficóval, többször beszélt arról is, hogy két volt miniszterelnök nehezen férne meg egy kormányban. A Smer névleg szociáldemokrata programját ugyanakkor közelebb érzi magukhoz, mint az urbánus PS-ét, és a tagság még inkább a Smerhez húz.
- A választás éjszakáján Pellegrini azt lebegtette, hogy egy gyenge pozíciónál jobb nekik az ellenzéki szerep, de az eredmények láttán már azt jelezte, hogy a győztessel fognak először leülni tárgyalni, várják a Smer ajánlatát. Ficóéknak nincs kétsége, hogy meg fognak egyezni.
- Ezt nagyban megkönnyíti a Republika kiesése, velük ugyanis a Hlas előzetesen kizárta a koalíciót. Az eggyel puhább másik oroszbarát szélsőjobbos erővel, az SNS-sel nem, ők jöhetnek.
- A legvalószínűbb így egy Smer-Hlas-SNS koalíció, nekik együtt 79 helyük lenne a 150 fős parlamentben. Elvileg még a kereszténydemokraták is szóba jöhetnek, bár ők hivatalosan nem kérnek Ficóból.
- Egy atlantista kormány akkor jöhetne össze, ha Pellegrini az ideológiai fenntartásai (például melegjogok) ellenére mégis a PS-t választja. Így a nyugatos koalíciónak meglenne a szükséges többsége, de a találgatások szerint ehhez a miniszterelnöki széket a PS-t vezető Šimečkának át kellene adnia Pellegrininek, és még ekkor is kérdéses a Hlas választása.
Mi következik? Zuzana Čaputová köztársasági elnök már jelezte, hogy tartja magát a szokásjoghoz, és elsőként azt a Robert Ficót kéri fel kormányalakításra, akit egyébként nemrég beperelt az őt becsmérlő kijelentései miatt. Fico valószínűleg a kereszténydemokratáknak is tesz ajánlatot, de elsősorban Pellegrinit kell meggyőznie, és ráígérnie a PS ajánlatára.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Világ Robert Fico szlovák választások Szlovákia Olvasson tovább a kategóriában