A fegyverszüneti kezdeményezések összeomlása után továbbra is teljesen kaotikus a szudáni helyzet, hazánkkal együtt rengeteg ország próbálja minél előbb kimenekíteni az állampolgárait. Az ENSZ szerint a harcoknak már több mint 400 halálos áldozata van, a sebesültek száma pedig ezrekben mérhető.
A felvételek alapján a harcok katonai értelemben vett súlyossága is egyértelmű. Az Oryx blog már napokkal korábban el is kezdte a védjegyévé vált listakészítést a felvételekkel igazolható haditechnikai veszteségekről, és ebből látszik, hogy különösen a repülőgépek és helikopterek körében végeztek máris nagy pusztítást a harcok.
Biztosan odaveszett már például a szudáni légierő három Szu-25-ös csatarepülőgépe, amelyek ugyan szovjet eredetűek, de a típust Ukrajnában is alkalmazza mindkét harcoló fél, mert koros voltuk ellenére még manapság is nagyon hasznos fegyverhordozó platformnak számítanak, kiemelkedő túlélőképességgel kombinálva. A szudáni gépek ez utóbbit azért nem tudták megmutatni, mert mindhármat a földön állva érte a végzete.
Szintén egy szudáni repülőtéren veszett oda az egyiptomi légierő három MiG-29-ese, amelyek hosszú ideje ott állomásoztak. Ezek közül csak az egyik semmisült meg teljesen, a másik kettőnél egyelőre csak a sérülésük biztos. Ezt a típust szintén nem kell felénk bemutatni, a magyar légierő is repülte, Ukrajnában pedig az ukrán légierő legfontosabb gépe a Szu-27-esek mellett, a flottát szlovák és lengyel átadott MiG-29-esek is erősítik már.
Szovjet építésű támadó helikopterek közül is már legalább fél tucat odaveszett Szudánban, az alábbi felvételen például épp egy Mi-35-ös látható.
#Sudan A Sudanese Air Force Mi-35P attack helicopter was shot down by the RSF (Or crashed) recently. Note the B-8V20A 20rnd 80mm rocket pod as seen with active SAF helis.
Oh, and spot the Sinar (Sudanese)/Sageg (Iranian) RPG-7 derivative! pic.twitter.com/nRlD9xb7Dv
— Cᴀʟɪʙʀᴇ Oʙsᴄᴜʀᴀ (@CalibreObscura) April 20, 2023
A harcok kíméletlenségét mutatja, hogy civil repülőgépek is odavesztek a kartúmi repülőtéren, a Saudiának például egy Airbus A330-300-ast kellett leírnia ilyen okokból, míg a belorusz Belcanto Airlines-nak egy Il-76TD-t.
Nem meglepő módon az elpusztult földi fegyverzetben is a szovjet eredetű haditechnika dominál, a T-55-ös harckocsi különböző változataiból már legalább nyolc megsemmisült. Ezt a típust az orosz hadsereg egyébként – miután elővette a több évtizedes tárolásból – már szintén Ukrajnába vitte, de veszteségéről egyelőre nem jelent meg információ.
Világ
Fontos