Jól képzett orosz munkavállalók ezrei kerestek menedéket külföldön a besorozás elől, de az oroszországi állásaikat sokan megtartották távmunkában. Leginkább az informatikusok elköltözése okoz fejtörést most a munkáltatóknak: az ő toborzásuk küzdelmes, miközben munkavégzésük körülményei kihatnak a cégek, de akár az egész ország biztonságára.
A szakembereket a háború kezdetekor még a jövedelemadóra és a hitelkamatokra vonatkozó kedvezményekkel próbálták hazacsábítani, az ajánlatok azonban nem kompenzálták a katonai mozgósítások nyomán támadt félelmeket a hadköteles korban lévő férfiak körében. Így mostanra néhány fontosabb foglalkoztató és kormányhoz köthető vállalat általános tilalmat vezetett be a külföldről történő távoli munkavégzésre, és azzal fenyegetőznek, hogy elbocsátják az Oroszországot elhagyó az alkalmazottakat, derül ki a Washington Post cikkéből.
Ebbe a körbe tartozik az ország legnagyobb pénzintézetének számító Sberbank is,
ám egyelőre a tiltás sem tűnik tökéletes megoldásnak.
Az amerikai lap beszámol ugyanis egy húszas évei végén járó banki dolgozóról, aki a szabály ellenére egy délkelet-ázsiai országból végzi home office-ban a munkáját, igaz, kínosan ügyel arra, hogy orosz IP-címmel jelentkezzen be a vállalati rendszerekbe – ha véletlen elvéti ezt a beállítást, azzal az állását kockáztatná, de egyelőre a főnökei tudta nélkül tartózkodik kétezer kilométerre a legközelebbi toborzóirodától.
A Kreml által ellenőrzött Vkontakte nevű orosz közösségi médiumot üzemeltető cég is választás elé állította az elvándorolt kollégákat: visszaköltöznek az országba vagy búcsút mondhatnak a munkahelyüknek. A cég indoklása szerint mivel az orosz piacra dolgoznak, fontos, hogy az alkalmazottaik az országban legyenek és
átérezzék a felhasználók helyzetét és igényeit.
Akad persze ellenpélda is, a Google orosz versenytársaként említhető Yandex a tehetséges munkatársak elveszítésétől tartva inkább külföldi irodák nyitása mellett döntött. Így a cégnek mára Szerbiában, Örményországban és Törökországban is működnek kirendeltségei, bár ezek sorsa a nyugati befektetők kivonulásával kérdésessé vált – a romló pénzügyi helyzet miatt a Yandex bizonyos szolgáltatásait kénytelen volt már eladni a Vkontakte mögött álló vállalatnak.
A külföldi munka elfogadásának kérdése azonban kikerülhet a cégek hatásköréből, az orosz kormány jelzései szerint saját kézbe venné a döntést, igaz, ezzel kapcsolatban is sok a bizonytalanság. Miután Putyin nyilvánosan becsmérelte az országból távozó oroszokat, az állampolgárság megtagadásától kezdve a vagyonelkobzásig számos megtorló intézkedés lehetősége felmerült, más kormányzati vélemények szerint azonban a tehetséges informatikusok végleges elijesztése kockázatos az ország versenyképességére nézve.
Világ
Fontos