Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2023. február 21. 09:50 Világ

Sosem volt olyan magas az ukrajnai háború eszkalációjának lehetősége, mint most

Kína fontolgatja, hogy fegyverekkel és lőszerrel támogassa Oroszországot az amerikai kormányhoz eljutó információk alapján – jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter többször is a hétvégén.

  • Ez amiatt lenne újdonság, mert Észak-Koreával vagy Iránnal ellentétben Kína eddig nem adott katonai segítséget az oroszoknak Ukrajna megtámadása óta.

Miért fontos ez? Kína bevonódása kiszélesítené a konfliktust és megváltoztatná a dinamikáját. A nyugati szövetségesekkel szemben egy erősebb ellenpólus jönne létre, ami már nemcsak hatásaiban tenné globálissá a konfliktust.

  • A kínai szerepvállalás azt is jelentené, hogy a hét legnagyobb katonai költségvetéssel rendelkező ország közül csak India nem küldene fegyvereket.

Részletek: Blinken vasárnap találkozott Vang Ji kínai államtanácsossal is, akit figyelmeztetett, hogy súlyos következményei lesznek, ha Kína valóban fegyvereket és lőszert ad Oroszországnak.

  • Kína úgy reagált, hogy az USA hazugságokat terjeszt, és nincs feljogosítva arra, hogy parancsokat osztogasson Kínának.

Alulnézet: Blinken kijelentései után Joe Biden váratlanul Kijevbe utazott, egy ilyen szimbolikus kiállást pedig nehéz nem erős üzenetként értelmezni. Vang Ji pedig – miután vasárnap Orbán Viktorral vacsorázott – Moszkvába ment tárgyalni.

Tágabb kontextus: az amerikai hírszerzés szerint Oroszország már tavaly márciusban kért kínai segítséget. A háború alatt szorosabbá vált Kína és Oroszország kapcsolata, Kína az információs térben és drónokkal is támogatta az oroszokat.

  • Ezt támasztja alá, hogy a kínai Külügyminisztérium Blinken nyilatkozatai előtt azt közölte, hogy “Kína készen áll tovább erősíteni a teljeskörű stratégiai partnerségét Oroszországgal”.
  • Az USA az oroszok támadása előtt is hasonló stratégiát alkalmazott (akkor sikertelenül): hírszerzési információk nyilvános közlésével próbált nyomást gyakorolni (akkor a támadásra készülő oroszokra).
  • Az elmúlt hónapokban még úgy tűnt, hogy mérséklődött az amerikai-kínai ellenállás, a ballon-incidens óta azonban látszólag mélyponthoz közelít.

 

A legfrissebb gazdasági sztorik érthetően, heti háromszor, a G7 Reggel hírlevelében! Iratkozz fel itt!  

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína orosz-ukrán háború usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:09 Világ

Amerika több gázt akar eladni nekünk, de akkor az orosz kapcsolatot is át kellene gondolni

Az amerikai LNG aránya nagyot nőtt az uniós importban, de 2026-tól várhatóak az igazán drámai változások.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 18. 06:50 Adat

Az árrésstoppos magyar élelmiszer olcsóbb lett, mint Szerbiában, mégis megérheti kiutazni

Alapvető élelmiszerekért ma már nem éri meg kimenni, a zöldség-gyümölcs, cigaretta, olajos mag és divat-ékszer vonalon azonban maradtak jó lehetőségek.

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.