Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. február 7. 13:50 Világ

Komoly biztonsági kockázatot vállal Zelenszkij a Brüsszelbe utazással

A magas bizonsági kockázatok ellenére az Európai Unió később a héten Brüsszelben fogadná Zelenszkijt, írja a Financial Times és a Politico. A terv szerint az ukrán elnök az Európai Parlament előtt is felszólalna, majd a tagországok vezetőivel ebédelne.

Ukrajna gyorsított eljárásban szeretne az EU tagja lenni, az EU-tagállamok együtt pedig Ukrajna legnagyobb fegyverszállítói az Egyesült Államok után. Múlt hónapban az EU egy 18 milliárd eurós gazdasági hitelcsomagot is megszavazott a nehéz helyzetben lévő országnak. 

Az Európai Bizottságot vezető Ursula von der Leyen és Charles Michel, az Európai Tanács feje múlt héten Kijevben találkozott az ukrán elnökkel. Zelenszkijt akkor az Európai Tanács hívta Brüsszelbe, azért, hogy első ízben személyesen vegyen részt az EU-csúcson. Az ukrán elnök annyit tett hozzá ehhez újságírói kérdésre:

“valóban nagy biztonsági kockázatokkal jár, ha utazom.”

A lehetséges útról a felek nem adtak további hivatalos információt. A Politico forrásai szerint az út valószínű, de biztonsági okok miatt végleges döntést csak később hoznak. 

Zelenszkij egyszer utazott külföldre az elmúlt egy évben: 2022 februárjában Washingtonban tárgyalt Joe Bidennel, az Egyesült Államok elnökével. 

Az EU 27 tagországának vezetői csütörtökön tárgyalnak Brüsszelben, többek között Ukrajnáról, a migrációs helyzetről, és arról, hogy a blokk hogyan reagáljon az Egyesült Államok inflációmérséklő csomagjára. Zelenszkij már korábban is felszólalt EU-s fórumokon, de minden alkalommal videóhívás formájában. A mostani látogatást az is motiválhatja, hogy az ukrán haderő jelenleg az orosz hadsereg kiterjedt offenzívájára készül. Ukrán vezetők az elmúlt napokban többször jelezték: információik szerint az orosz offenzíva Donyeck és Luhanszk teljes területének elfoglalását célozza. 

Bár von der Leyen és Michel többször felszólaltak Ukrajna EU-tagsága mellett, a gyorsított eljárású felvétel megosztja a blokk vezetőit. Zelenszkij múlt héten Kijevben arra biztatta a vonakodó országokat, hogy támogassák az orosz nukleáris energia céghez, a Roszatomhoz kötödő orosz állampolgárok szankcionálását. A Roszatom szankcionálása és az orosz urán uniós embargója már többször felmerült az Európai Parlamentben. Lengyelország, illetve a balti országok támogatják a felvetést, de ezt az EU-vezetőknek egyhangú szavazáson kellene eldöntenie, a teljes támogatás pedig nem valószínű, például a magyar kormány borítékolható vétója miatt sem. Nem véletlen, hogy Zelenszkij egyének szankciós listára vételéről beszélt.

Az EU-ban február végén szavazhatnak a következő, tizedik, Oroszországgal szembeni szankciós csomagról. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Európai Unió szankciók Volodimir Zelenszkij Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.