Az Ukrajna lerohanását követő nemzetközi szankciók erejét a háborús kiadásokkal tudja csak ellensúlyozni az orosz ipar, amelynek teljesítménye nagyjából szinten maradt tavaly, mintegy 0,7 százalékkal csökkenhetett – írja a Bloomberg még a hivatalos adatok közzététele előtt. Az ipari termelés eredménye valamelyest ellensúlyozni tudta a többi szektorban bekövetkezett visszaesést, a teljes orosz gazdaság körülbelül két százalékkal esett vissza 2022-ben.
Az állami kiadások felpörgetését jelentős részben az tette lehetővé, hogy az energiaexportra nem vonatkozott érdemi korlátozás egészen év végéig. A drasztikusan megugró energiaárak pedig jelentős mértékben kompenzálni tudták a szankciók okozta károkat az állam költésén keresztül.
A Bloomberg Economics szakértői szerint idén 2 százalékos növekedést fog elkönyvelni az orosz ipar a háborús kiadások miatt,
de az életkörülmények tovább romlanak majd, és a fogyasztás stagnál.
A tavaly felpörgő szektorok mindegyike valamilyen módon kapcsolódik a háborúhoz, illetve az import kényszerű kiváltásához. A hivatalos orosz statisztika szerint 2022 első 11 hónapjában
Ezzel szemben a dohány-, a textil-, a faipar, valamint az autóipar visszaesett. A leginkább érintett szektor egyértelműen a járműveké, ott 44 százalékos mínuszba lökték a szankciók a gyártást.
Az orosz központi bank jelentése szerint az idei év második felében a munkaerőhiány árnyékolhatja be az ipari növekedés ütemét. Azt ugyan nem részletezték, hogy ebben mekkora szerepet játszik a háború, de tudható, hogy tavaly ősszel legalább 300 ezer embert soroztak be, és több mint kétszer ennyien hagyták el az országot, jórészt a behívástól tartva.
Világ
Fontos