Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. február 1. 11:37 Világ

Egyre látványosabban alakul hadigazdasággá Oroszország

Az Ukrajna lerohanását követő nemzetközi szankciók erejét a háborús kiadásokkal tudja csak ellensúlyozni az orosz ipar, amelynek teljesítménye nagyjából szinten maradt tavaly, mintegy 0,7 százalékkal csökkenhetett – írja a Bloomberg még a hivatalos adatok közzététele előtt. Az ipari termelés eredménye valamelyest ellensúlyozni tudta a többi szektorban bekövetkezett visszaesést, a teljes orosz gazdaság körülbelül két százalékkal esett vissza 2022-ben.

Az állami kiadások felpörgetését jelentős részben az tette lehetővé, hogy az energiaexportra nem vonatkozott érdemi korlátozás egészen év végéig. A drasztikusan megugró energiaárak pedig jelentős mértékben kompenzálni tudták a szankciók okozta károkat az állam költésén keresztül.

A Bloomberg Economics szakértői szerint idén 2 százalékos növekedést fog elkönyvelni az orosz ipar a háborús kiadások miatt,

de az életkörülmények tovább romlanak majd, és a fogyasztás stagnál. 

A tavaly felpörgő szektorok mindegyike valamilyen módon kapcsolódik a háborúhoz, illetve az import kényszerű kiváltásához. A hivatalos orosz statisztika szerint 2022 első 11 hónapjában

  • a gyógyszeripar ment a legjobban, 14,3 százalékos növekedéssel;
  • a nyomdaipar 9,6 százalékkal nőtt;
  • a fémipari termékek – amelyek közé a fegyverek és a lőszerek is tartoznak – kibocsátása 5,2 százalékkal futott fel;
  • az egyebek mellett repülőgépek és rakéták vezérlésére használható számítógépes és elektronikai termékek előállítása pedig 4 százalékkal nőtt.

Ezzel szemben a dohány-, a textil-, a faipar, valamint az autóipar visszaesett. A leginkább érintett szektor egyértelműen a járműveké, ott 44 százalékos mínuszba lökték a szankciók a gyártást.

Az orosz központi bank jelentése szerint az idei év második felében a munkaerőhiány árnyékolhatja be az ipari növekedés ütemét. Azt ugyan nem részletezték, hogy ebben mekkora szerepet játszik a háború, de tudható, hogy tavaly ősszel legalább 300 ezer embert soroztak be, és több mint kétszer ennyien hagyták el az országot, jórészt a behívástól tartva.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár a háztartási gépeket is féltik az orosz hadseregtől Az orosz hadiipar javarészt amerikai csipeket használ, ezekhez viszont a szankciók szigorodásával nehezebb hozzájutni. Egyes hírek szerint hűtőgépek bontására kényszerülnek, de a kínai import és a csempészet is virágzik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz orosz összeomlás elmaradt, de nem fényesek a kilátásokAz orosz gazdaság új körülményekhez történő alkalmazkodási periódusa jövő őszig tarthat, de a visszaesés valószínűleg csak 3-5 év múlva ér véget.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz oroszok a világ legfejlettebb elektronikai haditechnikáját vitték Ukrajnába, rá is faragtakAz invázió első napjaiban lehengerlő erőt mutatott az orosz elektronikai hadviselés. Túlságosan erőset.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ gazdaság háború invázió Oroszország Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Fontos

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.