Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. január 11. 14:01 Világ

Nyugati vakcinát kínál ügyfeleinek egy kínai állami bank, ha félmillió dollárnál többet kötnek le nála

Egy kínai állami tulajdonban lévő, hongkongi székhelyű bank úgy döntött, hogy úgy próbálja vonzóbbá tenni szolgáltatásait, hogy az 500 ezer amerikai dollárt meghaladó lekötésekért cserébe beoltja az ügyfelet az ott ritkaságnak számító amerikai-német Pfizer/Biontech mRNS vakcinával. 

Miért van erre szükség? A három éve tartó szigorú járványügyi korlátozások kivezetésével Kína próbál életet verni a gazdaságba, azonban ez a lépés tömeges megbetegedésekkel jár. Kína az önellentmondások spiráljába csúszott bele az utóbbi időben: a drákói szigorral betartatott járványügyi korlátozások fő indoka az volt, hogy az idős lakosok nincsenek kellően átoltva, az oltakozási hajlandóság alacsony szinten maradásához viszont hozzájárult az, hogy az öregek nem bíztak a vakcinában, féltek a mellékhatásoktól, és nem tartották fontosnak beadatni, hiszen az állami közlések szerint szinte alig volt megbetegedés. 

Igazolt Covid-fertőzések száma Kínában a hivatalos kínai statisztikák szerint. Forrás: Our World in Data

Mennyire megbízhatóak a kínai fertőzöttségi adatok? Jelenleg közel kétmillió fertőzöttet tartanak számon a járvány kitörése óta, ami az 1,4 milliárdos lakosságra vetítve nem sok, ám sajtóinformációk szerint a helyzet ennél sokkal súlyosabb, a Guardian információi szerint csak Henan tartományban a lakosság 90 százaléka elkaphatta már a vírust, ami közel 88 millió embert jelent.

Egy független előrejelzési modell szerint 

-Az első hullám tetőzése január 13-ra várható, naponta 3,7 millió új esettel.

-A halálozási csúcs ezt körülbelül 10 nappal később követi, nagyjából napi 25 ezer halottra számítanak. Ez a szám egyenlő a Kínában egy nap átlagosan, minden más okból bekövetkezett halálozások számával.

-A második csúcs március elejére várható, amely a vidéki régiókat fogja erősebben érinteni, 4,2 millió napi új megbetegedéssel.

-2023 végéig 1,7 millió halottja lehet a járványnak az országban.

Hogy reagálnak erre a világ országai? A tömeges megbetegedések hírére több ország is úgy döntött, hogy szigorítja a beutazási feltételeket a kínai utasok számára. Milánóban a reptéren a Pekingből érkező utasokat kötelező gyorstesztnek vetik alá, ennek tanulsága, hogy lényegében minden második utas Covid-fertőzötten érkezik Olaszországba. Az Európai Unió országai közül Olaszországon kívül már Franciaország, Németország, Görögország, Lettország, Hollandia, Portugália, Spanyolország és Svédország is szigorította a beutazási feltételeket. Magyarországon a járványügyi veszélyhelyzet háborús veszélyhelyzetté vált, így a beutazási korlátozások megszűntek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ covid gazdaság járvány Kína korlátozás utazás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.