Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2021. október 6. 08:51 Világ

Francia áram nélkül angol cégek sora dőlhet be, és Párizsban ezt ki is használhatják

Az Európai Unió a saját érdekéinek érvényesítésére használhatja az Egyesült Királyságba menő energiaexportját, és ezzel Boris Johnson kormányát a halászható tengerek megnyitására kényszerítheti. Ezt Clement Beaune, Franciaország európai kapcsolatokért felelős minisztere mondta, aki szerint az EU pár napon belül lépéseket tehet az ügyben. A Bloomberg szerint a kontinens és a szigetország közötti feszültség könnyen eszkalálódhat a mostani érzékeny szituációban.

Az Egyesült Királyság energiaellátására a gázáremelkedés következtében különösen nagy nyomás nehezedik: a megugrott földgázigény miatt akadozik a műtrágya-gyártás, gyenge lábakon áll a vágóhidakon és a sörfőzdékben használt szén-dioxid ellátás, nagy áramigényű acélgyárak kényszerültek leállásra, energiaszolgáltató cégek dobták be a törölközőt.

A szigetországnak ezért különösen nagy szüksége van a francia nukleáris erőművekből vezetékeken érkező energiára – ha elkezdene akadozni az ellátás ezen a csatornán, akkor a még magasabbra szökő árak további angol cégeket tennének padlóra. 

Mindeközben az ország munkaerőhiánnyal küzd a legkülönbözőbb területeken, sőt nemrég a hadsereget kellett bevetnie be az üzemanyag-ellátás biztosítására.

Beaune az Europe1 rádiónak azt mondta: az Egyesült Királyság

azt hiszi, nyugodtan járhat külön utakon, és közben szidhatja Európát.

A francia és a brit kormány legutóbb a múlt héten került összetűzésbe a brexit utáni halászati jogokkal kapcsolatban, amikor London csak a Párizs által elvárt jogok töredékét biztosította egy szerződésben, ami Franciaország szerint a brexit-megállapodás felrúgását jelenti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnglia után egyszer idehaza is előfordulhat, hogy nem lesz, aki elvigye a benzint a kutakraHosszú évek óta nincs érdemi megoldása a sofőrhiánynak sehol Európában, így Magyarországon sem.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Anglia Brexit energiapiac gáz halászat Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.