Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2021. október 6. 08:51 Világ

Francia áram nélkül angol cégek sora dőlhet be, és Párizsban ezt ki is használhatják

Az Európai Unió a saját érdekéinek érvényesítésére használhatja az Egyesült Királyságba menő energiaexportját, és ezzel Boris Johnson kormányát a halászható tengerek megnyitására kényszerítheti. Ezt Clement Beaune, Franciaország európai kapcsolatokért felelős minisztere mondta, aki szerint az EU pár napon belül lépéseket tehet az ügyben. A Bloomberg szerint a kontinens és a szigetország közötti feszültség könnyen eszkalálódhat a mostani érzékeny szituációban.

Az Egyesült Királyság energiaellátására a gázáremelkedés következtében különösen nagy nyomás nehezedik: a megugrott földgázigény miatt akadozik a műtrágya-gyártás, gyenge lábakon áll a vágóhidakon és a sörfőzdékben használt szén-dioxid ellátás, nagy áramigényű acélgyárak kényszerültek leállásra, energiaszolgáltató cégek dobták be a törölközőt.

A szigetországnak ezért különösen nagy szüksége van a francia nukleáris erőművekből vezetékeken érkező energiára – ha elkezdene akadozni az ellátás ezen a csatornán, akkor a még magasabbra szökő árak további angol cégeket tennének padlóra. 

Mindeközben az ország munkaerőhiánnyal küzd a legkülönbözőbb területeken, sőt nemrég a hadsereget kellett bevetnie be az üzemanyag-ellátás biztosítására.

Beaune az Europe1 rádiónak azt mondta: az Egyesült Királyság

azt hiszi, nyugodtan járhat külön utakon, és közben szidhatja Európát.

A francia és a brit kormány legutóbb a múlt héten került összetűzésbe a brexit utáni halászati jogokkal kapcsolatban, amikor London csak a Párizs által elvárt jogok töredékét biztosította egy szerződésben, ami Franciaország szerint a brexit-megállapodás felrúgását jelenti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnglia után egyszer idehaza is előfordulhat, hogy nem lesz, aki elvigye a benzint a kutakraHosszú évek óta nincs érdemi megoldása a sofőrhiánynak sehol Európában, így Magyarországon sem.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Anglia Brexit energiapiac gáz halászat Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.