Rengeteget emelkedtek az energiaárak Európában az idén, de most egy amerikai illetékes arra figyelmeztetett, hogy ha a szokásosnál hidegebb lesz a tél, akkor nemcsak még drágább lesz, hanem egyszerűen nem lesz elég földgáz a kontinensen minden igény kielégítésére.
„Aggódom, mert szerintem még sosem volt olyan helyzet, hogy tudtuk, ha hideg lesz a tél, akkor nem lesz elég készlet” – fogalmazott varsói látogatása során Amos Hochstein, az amerikai külügyminisztérium energiabiztonsági megbízottja a Bloomberg cikke szerint.
Az európai gáztározók szintje több mint tíz évvel ezelőtt volt utoljára olyan alacsony az évnek ebben a szakaszában, mint most. Korábban a piaci szereplők azért nem töltötték fel gyorsabban a készleteket, mert bíztak abban, hogy az év későbbi szakaszában olcsóbban vásárolhatnak. Ebben most már jóval kevesebben hisznek, de a második számú beszállító Norvégiából a mezők karbantartása miatt jön kevesebb gáz, továbbá a legfontosabb importforrás, Oroszország szintén kevesebbet szállít, és Hochstein szerint nem világos, hogy miért.
Nem kizárt, hogy az oroszok ezzel a német döntéshozókra akarnak nyomást gyakorolni, az illetékes német hivatal ugyanis éppen tegnap közölte, hogy négy hónapja van a nemrég elkészült Északi Áramlat 2 vezetékrendszer engedélyeinek kiadására.
Az Egyesült Államokból egyelőre szintén nem érkezhet az eddiginél több cseppfolyósított gáz, részben egy korábbi, illetve egy éppen formálódó hurrikán miatt.
A Goldman Sachs befektetési bank szerint mindenesetre az árak szélsőséges kilengésére kell számítani, és a piacok csak abban az esetben kerülhetnek ismét egyensúlyba, ha a kereslet egy része eltűnik, az energiaigényes ipari termelés korlátozásának formájában. Ezt persze mindenki igyekszik elkerülni, valószínűleg az oroszok sem akarják annyira túlfeszíteni a húrt, hogy csorba essen a szállítói hírnevükön.
A magyarországi tározókban vasárnapi állapot szerint jelenleg 5,6 milliárd köbméter gáz van, és a Világgazdaság korábban arról írt, hogy már az augusztus közepi 4,9 milliárd is elég a hazai téli igények kielégítésére. Ugyanakkor ha tartósan magas marad a gázár, nem lesz könnyű fenntartani a rezsicsökkentés után kialakított hazai lakossági árakat – hasonlóan, mint az áram esetében.
Világ
Fontos