Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. szeptember 14. 10:58 Világ

Kifogyhat a gázból Európa, ha hideg lesz a tél

Rengeteget emelkedtek az energiaárak Európában az idén, de most egy amerikai illetékes arra figyelmeztetett, hogy ha a szokásosnál hidegebb lesz a tél, akkor nemcsak még drágább lesz, hanem egyszerűen nem lesz elég földgáz a kontinensen minden igény kielégítésére.

„Aggódom, mert szerintem még sosem volt olyan helyzet, hogy tudtuk, ha hideg lesz a tél, akkor nem lesz elég készlet” – fogalmazott varsói látogatása során Amos Hochstein, az amerikai külügyminisztérium energiabiztonsági megbízottja a Bloomberg cikke szerint.

Az európai gáztározók szintje több mint tíz évvel ezelőtt volt utoljára olyan alacsony az évnek ebben a szakaszában, mint most. Korábban a piaci szereplők azért nem töltötték fel gyorsabban a készleteket, mert bíztak abban, hogy az év későbbi szakaszában olcsóbban vásárolhatnak. Ebben most már jóval kevesebben hisznek, de a második számú beszállító Norvégiából a mezők karbantartása miatt jön kevesebb gáz, továbbá a legfontosabb importforrás, Oroszország szintén kevesebbet szállít, és Hochstein szerint nem világos, hogy miért.

Nem kizárt, hogy az oroszok ezzel a német döntéshozókra akarnak nyomást gyakorolni, az illetékes német hivatal ugyanis éppen tegnap közölte, hogy négy hónapja van a nemrég elkészült Északi Áramlat 2 vezetékrendszer engedélyeinek kiadására.

Az Egyesült Államokból egyelőre szintén nem érkezhet az eddiginél több cseppfolyósított gáz, részben egy korábbi, illetve egy éppen formálódó hurrikán miatt.

A Goldman Sachs befektetési bank szerint mindenesetre az árak szélsőséges kilengésére kell számítani, és a piacok csak abban az esetben kerülhetnek ismét egyensúlyba, ha a kereslet egy része eltűnik, az energiaigényes ipari termelés korlátozásának formájában. Ezt persze mindenki igyekszik elkerülni, valószínűleg az oroszok sem akarják annyira túlfeszíteni a húrt, hogy csorba essen a szállítói hírnevükön.

A magyarországi tározókban vasárnapi állapot szerint jelenleg 5,6 milliárd köbméter gáz van, és a Világgazdaság korábban arról írt, hogy már az augusztus közepi 4,9 milliárd is elég a hazai téli igények kielégítésére. Ugyanakkor ha tartósan magas marad a gázár, nem lesz könnyű fenntartani a rezsicsökkentés után kialakított hazai lakossági árakat – hasonlóan, mint az áram esetében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelrobbantak az európai gázárak, a tél kritikus lehetA földgáz drágulása a nyersanyagok közül is kiemelkedik, és mivel a cégeket nem védi a rezsicsökkentés, így a bolti árakon keresztül ez végül mindenkit elérhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMenteni kell a rezsicsökkentést az elszálló árak miattNagyjából háromszor annyiba kerül a piacon a villamosenergia, mint amennyit a magyar lakosság fizet érte. Százmilliárdokat kell lenyeletni a rendszerrel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ északi áramlat földgáz fűtés gáztározó Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.