Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. június 2. 15:42 Világ

A svéd erdőgazdálkodók nyakatekert érvelése szerint a fák kivágásával tehetünk a klímaváltozás ellen

Miközben az Európai Unióban egyre fokozódnak az erdős területek fogyatkozásával kapcsolatos aggodalmak, egy friss tanulmány furcsa módon épp a fakitermelés fokozásában látja a klímacélok eléréséhez vezető utat. A furcsaság érzés persze enyhül, ha figyelembe vesszük, hogy az elemzés a svédországi erdőgazdálkodáshoz, fakitermelő iparhoz köthető.

A Bloomberg összefoglalója szerint a tanulmány azzal érvel, hogy ha bizonyos alapanyagokat – leginkább a műanyagokat – fával helyettesítik, és a kivágott erdős területeket újratelepítik, akkor ez összességében kevesebb szén-dioxid kibocsátással jár, mintha érintetlenül hagynák az erdőket (és a szükséges termékeket műanyagból állítanák elő). Sőt, ennél is tovább mennek, mert szerintük a fenntarthatónak nevezhető, tehát a kivágott fák helyett újakat ültető erdőgazdaságok – amilyenek többnyire Svédországban működnek– esetében nincs is értelme szén-dioxid kibocsátásról beszélni.

Az amerikai lapnak Henrik Sjolund, a Holmen nevű svéd erdőgazdálkodási vállalat ügyvezetője azt magyarázta, hogy

ha egy fát meghagyunk elöregedni, akkor az elpusztul, és az élete során megkötött szén-dioxidot visszajuttatja a légkörbe.

A cégvezető véleménye szerint ezért érdemes a lehető legtöbb fát kitermelni egészen addig, amíg összességében nem csökken az erdőállomány, és ahol lehetséges, ki kell váltani vele a betont, az acélt és a műanyagokat is.

A Proctect the Forest (vagyis “Védd az Erdőt”) elnevezésű svédországi civil szervezet azonban kevésbé optimista. Az aktivisták szerint a kivágott fák helyébe telepített új növendékek jó darabig aligha köthetnek meg a kifejlett, nagyobb tömegű példányokhoz hasonló mennyiségű szén-dioxidot, és összességében a fakitermeléssel csökken az ökoszisztéma által megtartott szén mennyisége.

A fakitermelés mellett szóló nyakatekert érvek felbukkanása egyébként már csak azért sem meglepetés, mert február óta Frans Timmermans, az Európai Bizottság zöld átmenetért felelős alelnöke élesen bírálja az ország erdőgazdálkodását. Az ágazatot érintő szintén forró uniós téma a faanyag, illetve a biomassza megújuló energiahordozóként történő elismerése és hasznosítása. Sjolund szerint azonban nincs értelme a fákat energiatermelésre használni, sokkal inkább megtérülő üzlet az építőanyagként való hasznosításuk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLeszakadt Magyarország a megújuló energiatermelésben, de a lopott fás trükkel teljesíti a vállalásokatÉrdemi zöld beruházások helyett leleményes trükközéssel tudja teljesíteni Magyarország a klímacsomagban tett vállalását.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdő erdőgazdálkodás erdőirtás faipar Svédország üvegház Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.