Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. március 16. 15:09 Világ

Felpörgeti a szénégetést a világ három legnagyobb felhasználója

Ha valaki azt gondolta, hogy a tavalyi, járvánnyal sújtott év egyben a globális klímafordulat időszaka is lehet, annak jó eséllyel csalódnia kell. Tavaly ugyan valóban csökkent hat százalékkal – kétmilliárd tonnával – a globális szén-dioxid-kibocsátás, viszont decemberben már két százalékkal meghaladta 2019 utolsó hónapjának szintjét – pedig akkor még lényegében nem befolyásolta azt a járvány.

Érdekes kérdés, hogy idén merre billen majd a mérleg nyelve. Rengeteg országban minimum az év negyedét különböző mértékű korlátozások között töltik az emberek, ami visszaveti az autózást és a repülést. Közben viszont gőzerővel zajlik olyan nagy gazdaságok talpra állása, ahol meghatározó a szénenergia jelentősége, és a Bloomberg által összegyűjtött tanulmányok szerint biztosra vehető, hogy ezekben idén nő majd a legszennyezőbb fosszilis energiahordozó felhasználása, ráadásul ugyanez valószínűsíthető 2022-re is.

Kína önmagában több szenet használ fel, mint a világ összes többi országa együttvéve – 2019-es adatok szerint részesedése 51,7 százalék –, és bár az energiatermelésben az utóbbi években csökkent a szén aránya, mennyiségben mégis több fogyott, mert egyre több energiát állítanak elő az országban. Emellett a gazdaságélénkítő programok miatt az acél iránti igény is megugrott, így a koksz iránti kereslet is nőtt. Az ország szénfelhasználásának csökkenésére valószínűleg még várni kell pár évet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMinden korábbinál több kínai szénerőmű pöfékelhet az újraindulás utánTavaly első alkalommal haladta meg 2015 óta az új szénerőművek kapacitása a leszereltekét, elsősorban a kínai fejlesztések miatt.

A világ szénfogyasztásából 11,8 százalékkal részesedő Indiában a szén súlya 70 százalékos az áramtermelésben, és mivel a járványt követően ott is dinamikusan nő a gazdaság, nem kérdés, hogy a szén égetése is ugyanezt a pályát futja be. A világ legnagyobb szénkitermelő vállalata, a Coal India most döntött egy hatmilliárd dolláros beruházási programról, amelyben új bányák nyitása és meglévők bővítése is szerepel.

Ami meglepőbb, hogy a világ szénfelhasználásából 7,2 százalékkal részesedő Egyesült Államokban is növekedés várható. Részben itt is az újrainduló növekedésnek tudható ez be, másrészt viszont annak, hogy egy év alatt 40 százalékkal drágult a földgáz, versenyképesebbé téve a szénalapú áramtermelést. Igaz, itt sok múlik azon, hogy Joe Biden kormány milyen elánnal valósítja meg klímavédelmi terveit.

Egyelőre a jelek szerint más országok sem fogják ellensúlyozni a három nagy növekvő fogyasztását, legalábbis a Nemzetközi Energiaügynökség szerint – két csökkenő évet követően – idén 2,6 százalékkal nő a világ szénfogyasztása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTenger alatti szénbányát engedélyeztek AngliábanFolytatódhat egy tenger alatti, mélyművelésű szénbánya megnyitásának előkészítése az Egyesült Királyságban, miután a kormány nem támadta meg a helyi hatóságok döntését.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok energiatermelés india Kína szén Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 17:05 Közélet, Világ

Hiába vett sok repülőgépet a kormány, szlovák segítséggel jutottak ki Izraelből magyarok

Airbus, Millennium vagy luxusgép – a magyar kormány még válogathatna is, melyiket használja az Izraelben rekedt magyarok kimenekítéséhez.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 13:57 Világ

A benzint, a gázolajat és a gázfűtést is drágítaná 2027-től az EU klímavédelmi lépése

Sokan ellenzik a lépést, az Európai Bizottság szociális klímaalappal enyhítené a fűtés és az üzemanyagok árának várható emelkedését.

Mészáros R. Tamás
2025. június 17. 06:00 Pénz, Világ

Véget ért az ingyenpénz időszaka, és ez nem csak a magyar kormánynak okoz problémát

A 2010-es évek stabil csökkenése után a kötvényhozamok világszerte emelkednek, ami a jövő évi választás előtti osztogatást is megdrágítja.

Fontos

Bucsky Péter
2025. június 18. 06:03 Közélet, Vállalat

Nem járnának rosszul a magyar autósok az orosz olajimport megszűnésével

Meg vannak számlálva Magyarország orosz olajimportjának napjai, ha nem tudja megfúrni a kormány az Európai Bizottság tegnap bemutatott javaslatát.

Jandó Zoltán
2025. június 17. 11:22 Adat, Közélet

Az egyik legnagyobb hazai nemzetiség szenvedheti meg a kormány kampányát

A 2022-es népszámláláskor állampolgárság alapján a magyarok után már az ukránok voltak a legtöbben az országban, és azóta ez a szám csak nőtt.

Jandó Zoltán
2025. június 16. 16:03 Vállalat

Építőipar, NER, foci, uniós pénzek, de így is be tudtak dönteni egy milliárdos céget

Uniós pénzből épült egy vagy két gyümölcsfeldolgozó, de két héttel a használatba vételi engedély megszerzése után a tulajdonos felszámolás alá került.