Hétfőn az Egyesült Királyságban több mint száz háziorvosi rendelő is elkezdte a koronavírus-elleni beoltásokat. A britek soron kívüli egyedi eljárással adták ki a Pfizer/BioNTech vakcina forgalmazási engedélyét, és múlt hét kedden már el is kezdték a kampányukat, az első héten azonban csak a kórházakban kialakított oltóközpontokban adták be az oltásokat.
A háziorvosi hálózatra való kiterjesztés logisztikai és szervezési szempontból érdekes, hiszen a vakcinát például -70 fokon kell szállítani és tárolni – nekünk pedig azért lehet informatív, mert továbbra sem tudunk lényegében semmit arról, hogy Magyarország milyen oltási stratégiával és milyen logisztikai megoldásokkal fogja elkezdeni a kampányát. (Kezdeti oltópontnak 25 kórházat jelöltek ki, regisztrálni is lehet a vakcinára, de hogy a tömeges beoltási programot milyen hálózaton keresztül képzelik el, és pontosan milyen prioritást adnak a lakosságon belül a jelentkezőknek, arról szinte semmilyen információt nem közöltek eddig.)
Az Egyesült Királyságban elég világos a rendszer és a kommunikáció: általános szabály, hogy a 80 évnél idősebbekkel kezdik el a beoltásokat, ám nem nekik kell jelentkezniük a rendelőben, hanem a háziorvos keresi meg őket, és egyeztet velük időpontot. A háziorvos az érintett csoporton belül mérlegelhet, előnyben részesítheti például azokat, akiknek az egészségügyi állapotát a fertőzés szempontjából kockázatosabbnak ítéli meg.
Az oltásra a megbeszélt időben kell érkezni, a rendelőnek pedig biztosítania kell a megfelelő távolságtartást, azaz nem lehet a váróteremben más ellátásra érkezőkhöz közel kerülni. A beoltás után 15 percig nem lehet elhagyni a rendelőt, hogy ha valaki rosszul lesz, azonnal el lehessen látni.
A vakcinákat legfeljebb háromszor lehet szállítani, a háziorvosi rendelők a kórházakban kialakított központokból kapják az oltásokat. Egy csomagban 975 adag van, és a kiolvadás után rendes hűtőben tartható, de három és fél nap alatt mindet fel kell használni.
A következő hetekben 1200 háziorvosi rendelőt szeretnének bevonni az oltási programba, de ez csak akkor lehetséges, ha a szállítások rendben megérkeznek. Az országban lévő oltások száma egyelőre nem éri el az egymilliót, de állítólag a belgiumi gyárból folyamatos lesz a szállítás.
Világ
Fontos