Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. november 27. 15:46 Világ

Az adósság növekedésével együtt a durva pénzbehajtás is felpörög Kínában

Nyugati elemzők és közgazdászok régóta aggódnak a kínai adósságállomány növekedése miatt, és bár eddig elmaradtak a sokuk által jósolt gyászos következmények, maga az alapfolyamat vitathatatlan. Csak a háztartási hitelállomány 4,6 ezer milliárd dollárral nőtt 2015 és 2019 között, ami mindössze 500 milliárddal marad el attól, amennyi hitelt az amerikai fogyasztók felvettek a 2008-as válság előtti hasonlóan hosszú időszakban. Kína persze sokkal népesebb ország, a gazdaságok mérete viszont összemérhető, azaz mindenképpen figyelemre méltó összegről van szó.

Jelentős különbség viszont, hogy míg az Egyesült Államokban jó ideje létezik a magáncsőd intézménye, Kínában ilyen nincs. Idén Sencsenben álltak neki erre vonatkozó városi szabályozást készíteni, elsőként az országban. A bíróságok ettől még rutinszerűen tárgyalnak hitelezők és adósok közötti pereket, de jelenleg csak az előbbiek nyújthatnak be keresetet.

Ahogy az Economist írja, erre az adósságállomány növekedésén kívül most azért irányul nagyobb figyelem, mert a kínai közösségi médiában elszaporodtak az agresszív behajtásokról szóló tartalmak. Azok még a szerencsésebbek közé tartoznak, akiket csak telefonon zaklatnak sűrűn, hogy törlesszenek, mert akadnak olyanok is, akik nem ússzák meg pofonok és hajtépés nélkül. Vannak olyan behajtók, akik a nagyobb hatás kedvéért rendőrnek adják ki magukat, és az sem példa nélküli, hogy miután megszerezték az adós családtagjainak, barátainak elérhetőségét, őket zaklatva igyekeznek fokozni a nyomást.

A Sencsenben és néhány további városban várhatóan életbe lépő szabályok az ilyen módszereket igyekeznek visszaszorítani. A jegybank novemberben életbe lépett irányelvei is azt a célt szolgálják, hogy a bankok ne bízzák túl erőszakos módszerekkel dolgozó vállalkozókra a lejárt követelések behajtását. A legnagyobb problémák azonban eleve nem a pénzintézeteknél vannak, hiszen náluk a nemfizetési arány csak 5 százalék körüli, miközben az online és kis összegű hitelezőknél ez idén már 30 százalék fölé emelkedett. Rájuk nem vonatkozik a jegybanki iránymutatás, noha eleve inkább ők bíznak meg olyan kis behajtó cégeket, amelyek nem válogatnak az eszközökben, nemcsak súrolva, hanem át is lépve a törvényesség határát. Azaz egy ideig még biztosan lesz utánpótlása a behajtós videóknak a kínai közösségi oldalakon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína más idősíkba került, de még nem világos, hogy ez a múlt vagy a jövőKínában V-alakú kilábalás követi a koronavírus-válságot, bár a szkeptikus elemzők szerint az ország éppen bebetonozza szerkezeti egyensúlytalanságait.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ adósság Kína zaklatás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.