Nem jön ki könnyen Európa legnagyobb gazdasága a koronavírus-válságból – valószínűsítik a júniusi német munkaerő-piaci statisztikák. A második negyedévben összesen 678 ezer állás szűnt meg, így a munkanélküliek száma megközelítette a 3 milliót, a munkanélküliségi ráta pedig 6,4 százalékon áll. Ennyien utoljára 2013-14 fordulóján voltak állás nélkül, amikor a német gazdaság még az eurózónás adósságválság utóhatásaitól szenvedett. A járvány előtt ez a szám nem érte el a 2,3 milliót.
Ilyen arányú emelkedéssel azért sok más országban kibékülnének. Az ennél is nagyobb megugrás elmaradásának oka természetesen a Kurzarbeit, vagyis az a munkahelymegtartást segítő állami program, amely fél Európa számára mintául szolgált a mostani válságban. Ugyan a részletek különböznek, de ennek lényege mindenhol az, hogy az állam átvállalja a bérköltségek egy részét, cserébe a cégek nem bocsátják el a dolgozókat vagy azok egy részét.
Németországban a Kurzarbeiton lévők száma májusban 7,3 millió volt, ez júniusban 6,7 millióra csökkent. Az Ifo gazdaságkutató intézet által begyűjtött adatokból – amelyeket a Bloomberg szemlézett– kiderült, hogy ez elsősorban a kereskedelemnek, a vendéglátásnak, valamint a közlekedési-logisztikai szektornak köszönhető, összhangban a gazdaság újranyitásával. Az elektronikai, fém- és gépiparban, valamint a járműgyártásban azonban még nőtt is júniusban a Kurzarbeiton lévők száma. A fémiparban például majdnem minden második dolgozó (48 százalékuk) vett részt a programban.
Ennek alapján nem csoda, hogy az Ifo sem olyan derűlátó, mint jó egy hónapja. Akkor azt jósolták, hogy jövőre a német gazdaság – a visszapattanásnak köszönhetően – több mint 10 százalékkal nő majd, most már viszont csak 6,4 százalékra számítanak. Ezzel összhangban a Német Kereskedelmi és Iparkamara felmérésében a válaszoló cégek fele azt mondta, hogy leghamarabb jövőre térhet vissza tevékenysége a járvány előtti kerékvágásba.
Világ
Fontos