Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. április 15. 12:25 Világ

Most derült ki, miért baj, hogy filléres alamizsnából, hatalom nélkül működik a WHO

Donald Trump keddi nyilatkozata szerint felfüggeszti az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) nyújtott amerikai pénzügyi hozzájárulást, az amerikai elnök ugyanis legújabban az ENSZ intézményét is hibáztatja a koronavírus terjedéséért.

A támogatás visszatartásának technikai részletei egyelőre bizonytalanok, még az sem egyértelmű, hogy az elnöki jogkörök mennyiben elegendők egy ilyen döntés meghozatalára. Mindenesetre az évi mindössze 2,5-3 milliárd dolláros költségvetéssel működő WHO jócskán megérezheti, ha a legnagyobb támogatók valamelyike kihátrál a szervezet mögül. Ezt nyilatkozta a szervezet vezetője a Science magazin újságírójának még tavaly decemberben.

 

Márpedig az előírt állami hozzájárulások közel egynegyedének az Egyesült Államoktól kellene érkeznie a 2020-2021-es költségvetési időszakban. Kína – amely iránt részrehajlással vádolja a WHO-t Trump – a második legnagyobb befizető 12 százalékos súllyal, míg például Németországra a tagdíjak hat százaléka esik, Magyarországra pedig a 0,2 százalékuk.

De ezek a tagdíjak valójában elhanyagolható pénzek. Ezek a WHO amúgy is kevés bevételének mindössze a töredékét, a jelenlegi ciklusban 16 százalékát teszik ki az állami hozzájárulások. A fennmaradó részt nemzetközi szervezetek, alapítványok, cégek és államok önkéntes hozzájárulásai fedezik, amelyek jelentős részét szintén amerikaiak adják, köztük több alapítványon keresztül Bill Gates. Így végül is az USA tavaly összesen több, mint 400 millió dollárt utalt a WHO-nak.

Érdemes azonban belegondolni, hogy

az Egészségügyi Világszervezet éves büdzséje nagyjából akkora, mint egy méretesebb amerikai kórházé.

Ehhez pedig az USA körülbelül akkora mértékben járul hozzá, amennyire egy, a területén működő jelentősebb kórház támaszkodhat adófizetőktől hozzájuk csoportosított közpénzekre.

A WHO súlya is ehhez mérhető a járványhelyzetben: a szervezet kétségbeesetten igyekszik érvényt szerezni a koronavírus-járvány megfékezésével kapcsolatos ajánlásainak, amelyeket olyan vezető hatalmak, mint az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság sem vesznek komolyan. Az Egészségügyi Világszervezet nemhogy szankcionálni képtelen a tagállamokat, de még a szakmai észrevételeit is csak szemérmeskedve osztja meg velük:

Nem kritizáljuk a nyilvánosság előtt a tagországainkat.

– mondta Mike Ryan, az intézmény koronavírussal kapcsolatos munkacsoportjának vezetője egy újságírói kérdésre.

Miután az amerikai ellenzék az elnököt kezdte okolni a súlyosra fordult járványhelyzet miatt, várható volt, hogy Trump is bűnbakot keres, amihez ideális alany a pénzügyileg és hatalmilag is gyenge Egészségügyi Világszervezet. Demokrata politikusok aggodalmai szerint az elnök most a világjárvány megfékezésében főszerepet vállaló nemzetközi intézményt szorongat meg – ha tényleg így lenne, akkor valószínűleg a WHO által koordinált hathatós fellépésnek köszönhetően eleve ki sem alakultak volna a mostani gazdasági, politikai és társadalmi feszültségek.

Ami azt illeti, a WHO már jóval korábban indított munkacsoportot az “X betegség” elleni fellépésre. Ez az elképzelt, könnyen terjedő, hetekig lappangó de igen halálos járvány szinte tökéletesen illik a SARS-CoV-2-re. A szervezet gyors reagálású, globális megfigyelőhálózatot kezdeményezett a járványok kiindulása szempontjából leginkább kockázatos régiókba. Csak éppen források és hatalom hiányában nem jutottak messzire ebben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok Donald Trump koronavírus WHO Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Mészáros R. Tamás
2024. október 8. 04:39 Élet, Világ

Ha a kormány kelet felé néz, ott is azt látja, hogy küzdeni kell a növekedésért

Kínában a 2008-as válság óta nem látott módszerekkel próbálnak élénkíteni, de szerkezeti átalakításokról hallani sem akarnak.

Fontos

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.

Bucsky Péter
2024. október 9. 04:41 Élet, Közélet

Gáláns aprópénzszórás lehet a családi adókedvezmény megduplázása

Kis lépés az államnak, nagy lépés a választási kampánynak. A szegényeknek inkább a családi pótlék emelése jönne jól, de arról nincs szó.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.