Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. március 9. 11:00 Világ

Korábban évszázadonként volt három világjárvány, most már évtizedenként van

Utólag könnyű okosnak lenni, de azért szó nélkül sem érdemes elmenni azok mellett a vélemények mellett, miszerint nem kellett volna, hogy a világot ennyire váratlanul érje a koronavírus-járvány. Persze nem konkrétan ez a kórokozó, hanem bármi olyan, amely képes világjárvány okozni.

Az Egészségügyi Világszervezet először 2015 decemberében tette közzé azoknak a betegségeknek a listáját, amelyeket szerinte a legnagyobb ráfordítással kellene kutatni. Ennek az aktuális listáján szerepel két régebbi koronavírus-betegség, a SARS és a MERS, de egy X-betegség néven említett kór is, amely azoknak a gyűjtőneve, amelyek az adott pillanatban még nem ismertek, de képesek világjárványt okozni. Ahogy már hetekkel ezelőtt felvetették, lehet, hogy az új koronavírus leginkább ebbe a kategóriába kerülhet.

David Finnoff, a Wyomingi Egyetem közgazdásza szerint míg korábban az volt az ökölszabály, hogy évszázadonként három világjárvány alakult ki, addig az ezredforduló óta – talán némi túlzással – évtizedenként van ennyi. A már említett SARS (2003-2003) és MERS (2012) mellett ott volt a sertésinfluenza (2009), a zika (2015) és a Dengue-láz (2016). Az persze vitatható, hogy ezek némelyike menyire nevezhető világjárványnak, pláne az ebola 2014-es és 2016-os kitörése.

Az viszont vitathatatlan, hogy mindegyik megállításához komoly nemzetközi erőfeszítésre volt szükség, és sajnos a jövőben még gyakrabban számíthatunk hasonló jellegű kihívásra.

Ennek három fő oka a városiasodás, a globalizáció, valamint a húsfogyasztás növekedése.

Az első ugyebár azzal jár, hogy egyre több ember zsúfolódik össze aránylag kis területen, vagyis egy járvány adott idő alatt több embert tud megfertőzni. Ennek hatása az ebola esetében is látszott, hiszen bár ez nem új betegség, de akkor nőtt drámaian az áldozatok száma, amikor városokat ért el Libériában és Sierra Leonéban.

A globalizáció hatását szintén nem kell túl sokat magyarázni, minél több ember és áru van úton, annál könnyebben hurcolják szét a kórokozókat. A húsfogyasztás – javuló életszínvonalnak köszönhető – növekedése pedig elsősorban a betegségek kialakulását segíti. A történelemben már rengeteg betegség került át állatról emberre, viszonylag friss példa erre a madárinfluenza és valószínűleg most az új koronavírus is. Ennek több útja is lehet. Átkerülhet a kórokozó vadállatokról a tenyésztettekre, majd onnan az emberre, de a vadhúsok fogyasztása közvetlenül is lehet forrás.

Peter Daszak, az EcoHealth Alliance New York-i nonprofit kutatószervezet – amely globális adatbázist vezet a járványokról – a Wall Street Journalnak azt mondta, hogy a világjárványok számításaik szerint 23,5 ezer milliárd dollár kárt okozhatnak, beleértve az elveszett emberéleteket is. (Nem könnyen, de ezek is értéke is számszerűsíthető.)

Az új koronavírus gazdasági hatásával kapcsolatban egyébként a számok gyorsan változnak. Míg pár hete ezer milliárd dollár volt a legdurvább becslés, de most már van 2,7 ezer milliárd dolláros is. Ez a szám pedig csak a kieső gazdasági teljesítmény jelöli, a halálozásokat nem számszerűsíti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMély visszaesés, aztán gyors helyreállás: ez lehet a koronavírus gazdasági hatásaA történelmi példák alapján gyorsan magára találhat a gazdaság, de a koronavírus következményei hosszú távon is velünk maradhatnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ globalizáció húsfogyasztás járvány koronavírus urbanizáció Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.