Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. február 27. 11:48 Világ

Pénzt szórnak az emberek közé, hogy ne zuhanjon a gazdaság a járvány miatt

Ázsia két fontos pénzügyi központjában is úgy döntött a helyi kormány, hogy más intézkedések mellett a polgároknak juttatott pénzzel harcol a koronavírus-járvány miatti gazdasági problémákkal.

Szingapúrban múlt héten jelentették be, hogy minden 21 évesnél idősebb állampolgár egyszeri alkalommal 100 és 300 szingapúri dollár (22,3-66,9 ezer forint) közötti összeget kap. A városállam ezzel szeretne életet lehelni a koronavírus-járvány által meggyötört gazdaságba, annak árán is, hogy az idén várható 6,4 milliárd szingapúri dolláros költségvetési hiány nagyobb lesz, mint az utóbbi bő két évtizedben bármikor.

Hasonló intézkedésre készül a Kínához tartozó, de viszonylag széles autonómiát élvező Hongkong is, ahol a gazdaság a tavalyi tüntetéssorozat miatt már a járvány kitörése előtt is válságban volt. A volt brit gyarmat kormányzata nagyvonalúbb a szingapúrinál, minden 18 évesnél idősebb állandó helyi lakos 10 ezer hongkongi dollárt (400 ezer forint) kap.

Ez csak az egyik eleme a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagnak, annak keretében igyekeznek a lakásvásárlókat, a diákokat, a kisvállalatokat és a befektetőket is segíteni. Ezzel nyilván a tüntetőket is igyekeznek leszerelni, az már viszont aligha tetszik majd nekik, hogy a rendőrség költségvetését is alaposan megemelik.

A Bloomberg számításai alapján a 2018-as hongkongi GDP 4,2 százalékára rúgó gazdaságélénkítő csomagnak a pénzügyminiszter szerint az lesz az ára, hogy a helyi büdzsé soha nem látott, 139 milliárdos hiánnyal zár majd. Enélkül azonban esély sincs arra, hogy Hongkong kikerüljön a tavaly elkezdődött recesszióból. 2019-ben 1,2 százalékkal zsugorodott a helyi gazdaság, az idei évi becslés -1,5 és 0,5 százalék közötti változást vetít előre.

Az amerikai hírügynökség által megszólaltatott elemzők szerint azonban kétséges, hogy a hongkongiak gyorsan elköltik-e az ingyen pénzt – élénkítve a gazdaságot –, vagy inkább megtakarítják, esetleg külföldre menekítik. Korábban a KPMG azt javasolta, hogy inkább (elektronikus) utalványok formájában adják a szóban forgó összeget a hongkongiaknak, amelyeket muszáj elkölteni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína szó szerint fertőtleníti a forgalomban lévő készpénzt a koronavírus miattEgy friss döntés értelmében a bankoknak fertőtleníteni kell a beérkező bankjegyeket, majd egy-két hétig tárolni az újbóli forgalomba helyezés előtt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Hongkong koronavírus Szingapúr Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.