Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. január 28. 09:39 Világ

Úszószemüveg az utcán és térddel megnyomott liftgomb, ilyen az élet a járvány gócpontjában

„A vírus teljesen felforgatta a hétköznapjaimat. A kollégiumban ragadtam, magányos vagyok, és kényelmetlenül érzem magam. Ha sokáig nem változik a helyzet, akkor az összes itteni diák étele el fog fogyni” – írta egy Vuhanban élő mongol egyetemista, aki a Facebookon keresztül számolt be arról, hogy milyen hatással van az életére a koronavírus terjedése.

A 11 milliós kínai városban jelent meg először a tüdőgyulladás-járványt okozó koronavírus, amely miatt már több mint egy tucat kínai város került karanténba. Az országban keddig mintegy 4500 fertőzöttet regisztráltak, a halottak száma 106-ra emelkedett; a kínai egészségügyi minisztérium szerint a vírus egyre hevesebben terjed, és már legalább 11 országban megjelent.

A vírus terjedésének megállítása érdekében Vuhanban lelassították az életet. A repülőtér bezárt, az utcákon alig látni embert, a tömegközlekedés nem működik, mindössze néhány taxi van szolgálatban. Ebben az is közrejátszik, hogy a polgármester szerint a város lakosságának közel fele, ötmillió ember elment Vuhanból a karantén kihirdetése előtt.

A helyiek igyekeznek feltölteni a tartalékaikat, és minél kevesebbet mozdulnak ki. „A város lezárása előtt elmentem ételt venni egy hétre, azóta nem voltam az utcán. Mindennap csomó rossz hírt hallok. Most csak azzal foglalkozom, hogy egészséges maradjak” – írta nekem a mongol tanuló.

Gyalogos Vuhanban. Fotó: AFP

Az interneten számos videót találni a város mostani életéről. Egy angoltanár szemléletes videón mutatta be, hogy hogyan kell elképzelni egy vásárlást. A szinte mindenki által hordott szájmaszk mellett kesztyűt és úszószemüveget is felvett magára, a lift gombját pedig a térdével nyomta meg. Egy Vuhanban élő magyar férfi az RTL Híradónak azt mondta, hogy mivel csak szellős helyre hajlandó menni, még a liftbe sem száll be.

A legtöbb bolt bezárt, de a gyógyszertárak és a nagyobb áruházak jellemzően nyitva vannak Vuhanban. Az angoltanár videóján az látható, hogy nincs különösebb áruhiány, azonban több olyan videó is felkerült az internetre, amelyek üres polcokat vagy a termékekért civakodó embereket mutatnak. Sok gyógyszertár pedig arcmaszkból és kézi fertőtlenítőből fogyott ki.

A BBC több külföldi diákkal is beszélt arról, hogy milyenek a hétköznapok most Vuhanban. „Azt javasolták nekünk, hogy minden órában mossunk kezet, ne együnk a kollégiumon kívül, és mindig vegyük fel a maszkot, ha kilépünk a szobánkból” – mondta egy tanuló, aki szinte az egész napját a szobájában tölti, vagy legfeljebb a közeli szobákban lévő barátait látogatja meg. Volt, aki arra panaszkodott, hogy túl sok információ köröz az interneten és a különböző chatszolgáltatóknál, és nehezen eldönthető, hogy melyik igaz vagy hamis.

Az élet mindenesetre nem állt le teljesen, például elképesztő ütemben zajlik egy ezer fős kórház építése, amelyet a tervek szerint egy hét alatt akarnak megépíteni a semmiből a koronavírussal fertőzöttek számára.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína koronavírus Vuhan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. január 24. 13:34 Világ

Újra sorban állás jöhet a német határokon

Egy hónap múlva kiderül, ki vezeti a következő négy évben a német kormányt. A legesélyesebb jelölt, Friedrich Merz visszaállítaná a határellenőrzést.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.