Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. december 20. 14:19 Világ

Sorra kapcsolják le az atomreaktorokat Nyugat-Európában

Három reaktort is leállítanak az év végéig tőlünk nyugatra és északra lévő országokban. Németország esetében ez persze nem annyira meglepő, hiszen az addig alapvetően atomenergia-párti Angela Merkel kancellár a 2011-es fukusimai baleset után – látva, hogy a közvélemény határozottan atomellenes lett – megváltoztatta politikáját, és a kormány az atomerőművek viszonylag gyors, 2022-ig végrehajtandó bezárásáról döntött.

A fordulat óta már 10 reaktort állítottak le Németországban, és ennek a sornak lesz a következő tagja a Baden-Württemberg tartományban lévő Philippsburg-2, amely a 80-as évek óta termel, és az ország egyik legnagyobb teljesítményű reaktorának számít.

Egy kisebb svájci atomreaktor ma fejezi be az áramtermelést. A mühlebergi létesítmény 1972-ben állt munkába, és az első leállított svájci reaktor lesz. Amikor az üzemeltető BKW AG 2015-ben bejelentette a bezárást, úgy fogalmazott, hogy a reaktor leszerelése a vállalat legnagyobb feladata lesz a blokk üzembe helyezése óta.

A Paks II miatt Magyarország számára legérdekesebb leállítás azonban a szén-dioxid-mentesség mellett nagyon erősen elkötelezett Svédországban történik. Itt ugyanis kormányzati ráhatás nélkül, pusztán gazdaságossági számítások alapján döntött úgy a Vattenfall AB, hogy nem hosszabbítja meg a Ringhals-2 blokk élettartamát. A szél- és a napenergia ugyanis már olyan mennyiségben és árszinten van jelen az árampiacon, hogy nem térülne meg ez a beruházás Észak-Európa legnagyobb közüzemi vállalata számára.

Ez egyébként politikai vihart kavart az országban, négy ellenzéki párt ugyanis arra akarja kötelezni az állami tulajdonban lévő vállalatot, hogy ne kapcsolja le az atomerőművet. Az említett blokknál a leállítás tervezett dátuma idén december 30., a másiknál pedig jövőre tervezik ezt a lépést. A vállalat megerősítette a Bloombergnek, hogy továbbra is az a tervük, hogy végleg lekapcsolják ezeket a reaktorokat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Energiatermelési szempontból semmi értelme nincs atomerőművet építeni”Óriási szükség lesz a jövőben is nukleáris mérnökökre, csak ne fessük a fiatalok elé az atomipari reneszánsz délibábját - mondja a The World Nuclear Industry Status Report friss számának összeállítója.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ atomenergia atomerőmű bezárás napenergia szélenergia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.