Három reaktort is leállítanak az év végéig tőlünk nyugatra és északra lévő országokban. Németország esetében ez persze nem annyira meglepő, hiszen az addig alapvetően atomenergia-párti Angela Merkel kancellár a 2011-es fukusimai baleset után – látva, hogy a közvélemény határozottan atomellenes lett – megváltoztatta politikáját, és a kormány az atomerőművek viszonylag gyors, 2022-ig végrehajtandó bezárásáról döntött.
A fordulat óta már 10 reaktort állítottak le Németországban, és ennek a sornak lesz a következő tagja a Baden-Württemberg tartományban lévő Philippsburg-2, amely a 80-as évek óta termel, és az ország egyik legnagyobb teljesítményű reaktorának számít.
Egy kisebb svájci atomreaktor ma fejezi be az áramtermelést. A mühlebergi létesítmény 1972-ben állt munkába, és az első leállított svájci reaktor lesz. Amikor az üzemeltető BKW AG 2015-ben bejelentette a bezárást, úgy fogalmazott, hogy a reaktor leszerelése a vállalat legnagyobb feladata lesz a blokk üzembe helyezése óta.
A Paks II miatt Magyarország számára legérdekesebb leállítás azonban a szén-dioxid-mentesség mellett nagyon erősen elkötelezett Svédországban történik. Itt ugyanis kormányzati ráhatás nélkül, pusztán gazdaságossági számítások alapján döntött úgy a Vattenfall AB, hogy nem hosszabbítja meg a Ringhals-2 blokk élettartamát. A szél- és a napenergia ugyanis már olyan mennyiségben és árszinten van jelen az árampiacon, hogy nem térülne meg ez a beruházás Észak-Európa legnagyobb közüzemi vállalata számára.
Ez egyébként politikai vihart kavart az országban, négy ellenzéki párt ugyanis arra akarja kötelezni az állami tulajdonban lévő vállalatot, hogy ne kapcsolja le az atomerőművet. Az említett blokknál a leállítás tervezett dátuma idén december 30., a másiknál pedig jövőre tervezik ezt a lépést. A vállalat megerősítette a Bloombergnek, hogy továbbra is az a tervük, hogy végleg lekapcsolják ezeket a reaktorokat.
Világ
Fontos