Szokatlan nyomozás indult az Egyesült Államokban, a szövetségi ügyészek ugyanis arra a kérdésre keresik a választ, hogy vajon az ópiát tartalmú fájdalomcsillapítókat gyártó és forgalmazó gyógyszercégek tevékenysége nem sért-e egy olyan törvényt, amit alapvetően a drogdílerek felkutathatósága végett léptettek hatályba.
A legerősebb fájdalomcsillapítók használata járványszerűen terjed Amerikában, amihez néhány gyógyszeripari óriáscég szándékosan is hozzájárult – a Wall Street Journal cikke szerint a most ezt vizsgálják a nyomozók hat (de a későbbiekben valószínűleg még több) nagyvállalatra vonatkozóan.
A formálódó vád szerint a gyógyszergyárak nem tesznek eleget azon törvényi kötelezettségüknek, miszerint jelenteniük kell, ha ügyfeleik vélhetően az orvosilag előírt használattól eltérő célokra rendelnek tőlük készítményeket. A cégeket az idézések kézhezvétele valószínűleg nem érte váratlanul, százával indultak perek a közelmúltban ellenük hasonló kérdésben, mivel a gyógyszertúladagolás következtében bekövetkezett halálozások száma meredeken növekedett a kétezres évek kezdete óta az USA-ban.
Az eddigi vizsgálatok során leginkább az ópiátos termékek túlzó marketingjét vagy a szükségesnél nagyobb forgalom visszaszorítására irányuló törekvések hiányát kérdőjelezték meg a felperesek. A WSJ-nek nyilatkozó szakértők szerint azonban az utóbbi egy év újdonsága, hogy a drogkereskedelem tiltására vonatkozó szabályok alapján indulnak eljárások. A várható kimenetellel kapcsolatban nagy a bizonytalanság: az igazságügyi miniszter és néhány nagyobb piaci szereplő között kötött több száz millió dolláros megállapodástól kezdve a csődöt jelentő büntetésig mindenféle végkifejletre volt már példa.
Világ
Fontos