Hihetetlennek tűnik, de az Egyesült Államokban a közelmúltban mérték fel először tudományos alapossággal, hogyan hat az egészségre a politikai folyamatok figyelemmel kísérése. Így amikor a Kaliforniai, illetve a Nebraskai Egyetem kutatói úgy döntöttek, utánanéznek a kérdésnek, először is meg kellett alkotniuk a módszertant.
Mivel az esetleges negatív hatásokra voltak kíváncsiak, úgy döntöttek, hogy az anonim alkoholisták, illetve szerencsejátékosok kérdőíveit veszik alapul, amelyek eredetileg annak eldöntésére szolgálnak, hogy függő-e valaki. Így a 32 kérdés arra irányult, hogy a politika figyelemmel kísérése hogyan hat a válaszolók testi és lelki egészségére, vezetett-e olyan cselekedetekhez, amelyeket később megbántak, illetve sérült-e a társadalmi életük, megszokott életvezetésük.
A reprezentatív kutatásban résztvevő 800 ember közül:
A válaszolók ötöde nem tudott elaludni politikai ügyek miatt, ugyanennyien számoltak be fáradtságról, kétötöde pedig azt mondta, hogy stresszelik a fejlemények.
„Az emberek 4 százaléka azt mondta, hogy öngyilkosságra is gondolt a politika miatt. Ez 10 millió felnőttet jelent”
– tette hozzá a kutatást vezető Kevin Smith. A stressz 40 százalékos aránya is elég megdöbbentő, mert ennek káros hatását már rengeteg vizsgálat kimutatta, egyebek mellett a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát is növeli.
Mivel a megfigyelt időszak részben a 2016-os kampány időszakára esett (ekkor választották Donald Trumpot elnökké), nem meglepő módon a magukat baloldalra sorolók számoltak be nagyobb arányban stresszről. Tudományos alapossággal persze csak jövőbeli vizsgálatok mutathatják be, hogy egy fordított kimenetelű választás vajon ugyanígy hatna-e a jobboldali, republikánus szimpatizánsokra.
Világ
Fontos