Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. szeptember 12. 14:13 Világ

Megrendült a szaúdiak uralkodó pozíciója az olajpiacon

Hosszú időn keresztül nem volt kérdés, hogy Szaúd-Arábia a világ legnagyobb kőolajexportőre. Nem vezette ugyan feltétlenül a kitermelési statisztikát, de mivel odahaza aránylag keveset használt fel, a felszínre hozott mennyiség döntő részét exportálhatta.

Már-már szokásos módon ezt is az amerikai palaolaj-forradalom változtatta meg. A kifejezés olyan új technológiák alkalmazását jelenti, amelyekkel korábban kitermelhetetlen olajmezőkön is felszínre tudják hozni a nyersanyagot.*A repesztéses, vízszintes fúrásokat is alkalmazó eljárással olyan kőzetekből is ki tudják nyerni az olajat és a gázt, ahol a korábbi függőleges fúrással nem mentek semmire.

A Nemzetközi Energia Ügynökség által most nyilvánosságra hozott statisztika szerint júniusban az Egyesült Államok közel napi 9 millió hordó olajat exportált, amivel lehagyta Szaúd-Arábiát. Utóbbi szándékosan visszafogta exportját az olajárak növelése érdekében, míg az orosz kivitelt a Barátság kőolajvezeték szennyeződése hátráltatta – idézi az ügynökséget a Bloomberg.

Az amerikai elsőség egyelőre nem volt hosszú életű, júliusban és augusztusban is visszaszerezték a szaúdiak az első helyet. Az amerikai exportot a Kínával vívott kereskedelmi háború, valamint a hurrikánok is hátráltatták.

A közeljövőben azonban valószínűleg ismét lesznek olyan hónapok, amikor az USA meg tudja szerezni az első helyet. Fokozatosan kiépül ugyanis az az infrastruktúra, amely a Texas és Új-Mexikó államokban kitermelt palaolaj exportálását segíti. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint ennek köszönhetően

napi 13 millió hordóra nőhet az amerikai kivitel.

Közben a szaúdiak – más OPEC*Kőolaj-exportáló Országok Szervezete-tagokkal és az oroszokkal együtt – továbbra is korlátozzák a saját exportjukat az árak növelése vagy legalább szinten tartása érdekében. Ám az előző számból látszik, hogy pokolian nehéz dolguk lesz, miközben pontosan tisztában vannak azzal: ha csökkentik kitermelésüket a magasabb ár érdekében, akkor piaci részesedést veszítenek az amerikai termelőkkel szemben.

Az idézett exportstatisztika egyébként a bruttó számokat takarja, vagyis az országból kiszállított mennyiséget. A nettó, az importot is figyelembe vevő számsor egész mást mutatna, az Egyesült Államok ugyanis – részben a specializált finomítói miatt – rengeteg kőolajat importál. Hetven év után tavaly decemberben történt meg először, hogy a nettó amerikai olajstatisztika pozitívumot mutatott, ám ez azóta egyre inkább megszokottá válik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan dolog történt az olajpiacon, amire 70 éve nem volt példaLegutóbb nem sokkal a második világháború vége után volt példa arra, hogy az Egyesült Államok több olajat és olajterméket adjon el külföldön, mint amennyit vásárol. Múlt héten ez ismét megtörtént.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok olajexport palaolaj Szaúd-Arábia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.