A Sapa Profiles alumíniumgyártónál meghamisított teszteredmények és az onnan származó hibás anyagok miatt nem sikerült évekkel ezelőtt a NASA két műholdfellövése, a csalás több mint 700 millió dollár (200 milliárd forint) kárt okozott – közölte a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal saját vizsgálata nyomán.
A botrányba keveredett vállalat idehaza sem ismeretlen, Székesfehérváron 2007-től Sapa Profiles Kft. néven működött, majd miután az amerikai anyacéget megvásárolta a norvég Hydro, 2017 vége óta Hydro Extrusion Hungary Kft.-ként termel. A társaság 1700 alkalmazottja megmunkált – sajtolt, felületkezelt – alumínium alkatrészeket állít elő a jármű-, az építő- és az energiaipar számára. A cég 2017-ben 95 milliárd forintos árbevétel mellett 1,6 milliárdos adózott eredményt ért el.
Az amerikai botrány még arra az időre nyúlik vissza, amikor a Sapa Profiles önállóan működött, Oregon államban lévő központtal.
A társaságnál 19 éven keresztül hamisítottak meg több ezer minőségi tanúsítványt több száz ügyfél számára.
Ezek egyike volt a NASA, amely a Taurus XL típusú rakétáiba építette be a nem megfelelő minőségű részegységeket. A rakétáknak éghajlatot vizsgáló műholdakat kellett volna Föld körüli pályára állítaniuk 2009-ben, illetve 2011-ben, de nem nyílt ki a légellenállást csökkentő kagylóhéjszerű burkolat, amelynek a légkörön való áthaladás során meg kellett volna megvédenie az érzékeny műszereket.
„Ha meghamisítják a teszteredményeket, és csalnak a minőségi tanúsítványokkal, a küldetések kudarcba fulladnak”
– összegzett a Bloomberg számára Jim Norman, a NASA fellövésekért felelős igazgatója. Hozzátette: éveken át tartó tudományos munka veszett kárba a csalás miatt.
A vállalat elismerte, hogy 1996 és 2015 között alkalmazottai meghamisították azokat a teszteredményeket, amelyek a fém alkatrészek erejét és tartósságát mutatták nagy nyomás alatt. Az Egyesült Államokban már Hydro Extrusion Portland Inc. néven működő vállalat az ellene zajló polgári és büntetőügyek lezárása érdekében 46 millió dollárt (több mint 13 milliárd forint) fizet a NASA-nak, a védelmi minisztériumnak és más vevőinek. A cég szóvivője hangsúlyozta, hogy sok időt és energiát fordítottak arra, hogy hasonló eset ne fordulhasson elő a jövőben.
Világ
Fontos