Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. május 1. 11:38 Élet, Világ

Gyerekmunka és kizsigerelés árnyékolja be a mogyorókrémek előállítását

Törökország fekete-tengeri partvidéke a világ legjelentősebb mogyorótermesztő területe, köszönhetően a napfényes órák, a csapadék mennyisége és az agyagos talaj ideális elegyének. Az itteni mintegy 600 ezer farmról származik a világ mogyorótermésének közel 70 százaléka.

A legtöbb mogyoró a Nutellában köt ki. Ugyan a Nutella mindössze 13 százalékban tartalmaz mogyorót (többségében cukorból és pálmaolajból áll), a török mogyoró harmadát a krémet gyártó Ferrero vásárolja fel.

 

Ahogy korábban bemutattuk, Magyarországon a Nutella kivételesen népszerű termék, rengeteg magyar fogyasztja napi szinten a krémet, amelynek alapanyaga részben Törökországból származik. Arról viszont kevesen tudhatnak, hogy kizsigerelt, szabálytalanul alkalmazott vendég- és gyerekmunkások részvételével termesztik a mogyorót Törökországban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz Almdudlert és a Nutellát még Bud Spencernél is jobban szeretjükDavid Guetta és Vin Diesel a két legnépszerűbb külföldi nálunk a Facebook-oldalaik alapján, arányaiban viszont az Almdudlernek van a legtöbb magyar kedvelője.

Az ottani munkásokról és munkakörülményekről a New York Times-ban jelent meg egy részletes cikk. A mogyoróültetvényeken több ezer szíriai vendégmunkás dolgozik, akik közül keveseknek van munkavállalási engedélye. Ez azért lehetséges, mert a török munkaügyi törvények nem vonatkoznak az 50 főnél kisebb cégekre.

„Az elmúlt hat év ellenőrzései során egyetlen olyan mogyorótermesztőt sem találtunk Törökországban, amely megfelelt volna a tisztességes munkára vonatkozó alapelveknek” – mondta a New York Times-nak Richa Mittal, a törökországi ültetvényeket is monitorozó szervezet, a Fair Labor Association vezetője.

A szervezet idei felmérése szerint a munkások jelentős része gyerek: az ültetvényen dolgozók 13 százaléka 16 éven aluli, 25 százaléka 16-17 éves. A szíriai háború miatt az utóbbi években egyre több gyerek dolgozik a földeken. A New York Times szerint a Ferrero a leginkább titkolózó felvásárló a nagyobbak közül, ezért hivatalosan nem lehet tudni, hogy mely ültetvényekről szerzi be a mogyorót, de méretéből adódóan jelentős részükkel lehet kapcsolatban.


Videó a betakarításról

A török mezőgazdaságban mintegy 200 ezer szíriai vendégmunkás dolgozik, és a lap egy szíriai családon keresztül mutatja be az ültetvényeken dolgozók viszontagságos sorsát. A család Szíriában földműveléssel foglalkozott, és a háború miatt költöztek át a török-szíriai határ török oldalára. A családfő és hat fia idénymunkásként dolgozott észak-törökországi farmokon, de megfogadták, hogy soha többé nem térnek vissza.

A beígért fizetés felét kapták meg, napi 10 dollárt (2900 forintot), a munka pedig veszélyes volt. Az ültetvények jó része meredek lejtőkön helyezkedett el, így a fiai a munka nagy részében kötelekkel voltak biztosítva, hogy ne szenvedjenek komoly balesetet. Végül két hónap alatt csak annyi pénzt tudtak összeszedni, hogy az ottani költségeiket és a hazautazásukat fedezzék.

Az ültetvényeken heti hét napot dolgoznak, több helyen reggel 7-től este 7-ig tart a rendkívül kemény fizikai munka. Ez két fázisból áll: a gyűjtésből és a rakodásból. Egy teli zsák jellemzően 50 kilogrammot nyom. „A fő probléma, hogy annyira meredek a talaj mindenhol, hogy sehol sem tudsz egyenes felszínen állni” – mondta a családfő egyik rokona.

Az egyenetlen terep amiatt is problémás, mert lényegében lehetetlenné teszi a gépesítést, a kis ültetvények törvényen kívülisége pedig bebetonozza az töredezettségüket. Egy ültetvény átlagos mérete mindössze 1,6 hektár, ez is gátja a hatékonyságnak. Ebből fakadóan hiába zsigerelik ki a munkásokat, a New York Times szerint a legtöbb ültetvény így is alig képes nyereséget termelni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ Ferrero gyerekmunka Nutella Törökország Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.